Biologi, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-12011
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 404
- 62 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 25
- Sökande per plats
- 8,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,27 | 16,98 | −1,29 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,10 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 19,61 | 17,74 | −1,87 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,27 → 16,98 (−1,29) | 1,30 → 1,10 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,70 → 16,98 (−1,72) | 1,35 → 1,20 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,95 → 17,23 (−1,72) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,48 → 17,76 (−0,72) | 1,25 → 1,05 (−0,20) |
| HT 2022 | 18,46 → 17,52 (−0,94) | 1,25 → 1,00 (−0,25) |
| HT 2021 | 19,10 → 18,23 (−0,87) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2020 | 17,40 → 14,21 (−3,19) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2019 | 14,83 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2015 | – | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | – | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs | 15,46 |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,21 | 16,77 |
| HT 2021 | 18,23 | 17,27 |
| HT 2022 | 17,52 | 19,82 |
| HT 2023 | 17,76 | 18,49 |
| HT 2024 | 17,23 | 17,54 |
| HT 2025 | 16,98 | 16,46 |
| HT 2026 | 16,98 | 17,74 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,85 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 163 | 25 |
| VT 2009 | 50 | 11 |
| HT 2009 | 201 | 30 |
| VT 2010 | 58 | 16 |
| HT 2010 | 277 | 41 |
| HT 2011 | 251 | 26 |
| HT 2012 | 269 | 49 |
| HT 2013 | 300 | 38 |
| HT 2014 | 298 | 51 |
| HT 2015 | 298 | 51 |
| HT 2016 | 294 | 45 |
| HT 2017 | 281 | 29 |
| HT 2018 | 282 | 45 |
| HT 2019 | 254 | 46 |
| HT 2020 | 364 | 46 |
| HT 2021 | 384 | 62 |
| HT 2022 | 358 | 67 |
| HT 2023 | 376 | 81 |
| HT 2024 | 361 | 67 |
| HT 2025 | 399 | 73 |
| HT 2026 | 404 | 62 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 17,91 | 1,05 | 9,5 | 296 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 16,98 | 1,10 | 8,1 | 404 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i biologi vänder sig till dig som är nyfiken på hur levande organismer fungerar och är uppbyggda, och som vill lära dig mer om hur arter utvecklas och samverkar i vår natur. Som biolog får du kunskapen och verktygen för att vara med och skapa en hållbar utveckling som värnar om biologisk mångfald.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Molekylärbiologi, kandidatprogramBI18,18HP1,05Sökande/plats6,2
- Molekylärbiologi, masterprogramBI–HP–Sökande/plats6,8
- Biologi, MasterprogramBI–HP–Sökande/plats5,7
- Kandidatprogrammet i Hållbar utveckling, samhällsförändring och klimatomställningBI13,88HP0,20Sökande/plats5,2
- Biodiversitet och systematik, nordiskt masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Marin vetenskap, kandidatprogramBI17,50HP1,25Sökande/plats8,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-12011
GU-12011 · nationell antagning
404 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,27 | 28 | 16,98 | 26 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,61 | 5 | 17,74 | 7 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 17 | 1,10 | 17 | 16 |
Vanliga frågor om Biologi, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Biologi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,98, HP 1,10 och BII 17,74. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biologi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 404 personer, varav 62 i första hand. 50 antogs, alltså 8,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biologi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 16,98 HT 2026 mot 16,98 HT 2025. Sökande: 404 mot 399.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biologi, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(269)
- Män33 %(135)
- 24 år eller yngre80 %324
- 25–34 år15 %59
- 35 år eller äldre5 %21
- Antagna kvinnor78 %(39)
- Antagna män22 %(11)
Anmälningskod GU-12011. Källa: UHR.