Biologi, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50152
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 296
- 44 i första hand
- Antagna
- 31
- urval 2
- Reserver
- 23
- Sökande per plats
- 9,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,07 | 17,91 | +0,84 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,05 | +0,05 |
| Betyg (BII) | 17,38 | 17,38 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 31 | −24 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 13 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 3 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 13 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 13 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 13 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,07 → 17,91 (+0,84) | 1,00 → 1,05 (+0,05) |
| HT 2025 | 17,10 → 16,60 (−0,50) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2024 | 16,77 → 16,77 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2023 | 17,70 → 17,70 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 17,30 → 16,38 (−0,92) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,92 → 17,92 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2020 | 17,55 → 17,51 (−0,04) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 15,73 → alla behöriga antogs | 1,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,16 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,70 → 16,19 (+0,49) | 0,95 → 0,95 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,07) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 16,40 | 14,15 |
| HT 2015 | Alla antogs | 15,75 |
| HT 2016 | 16,19 | 14,82 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,51 | 17,06 |
| HT 2021 | 17,92 | 16,88 |
| HT 2022 | 16,38 | 17,48 |
| HT 2023 | 17,70 | 16,34 |
| HT 2024 | 16,77 | 17,94 |
| HT 2025 | 16,60 | 18,55 |
| HT 2026 | 17,91 | 17,38 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 277 | 42 |
| HT 2011 | 281 | 45 |
| HT 2012 | 231 | 41 |
| HT 2013 | 266 | 60 |
| HT 2014 | 324 | 56 |
| HT 2015 | 307 | 46 |
| HT 2016 | 311 | 44 |
| HT 2017 | 240 | 46 |
| HT 2018 | 214 | 29 |
| HT 2019 | 228 | 30 |
| HT 2020 | 314 | 47 |
| HT 2021 | 324 | 57 |
| HT 2022 | 310 | 40 |
| HT 2023 | 294 | 53 |
| HT 2024 | 306 | 47 |
| HT 2025 | 303 | 43 |
| HT 2026 | 296 | 44 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 17,91 | 1,05 | 9,5 | 296 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,98 | 1,10 | 8,1 | 404 |
Om programmet
Biologer har expertkunskaper om de levande organismernas plats i ekosystemen, på mikronivå eller i de globala system som håller hela jorden i balans. Som biolog kommer du att kunna bidra till konstruktiva samhällsbeslut, vare sig det gäller djurskydd, naturvård, miljöförvaltning eller de stora samtidsfrågorna om artutrotning och klimatförändring. De obligatoriska kurserna i utbildningen ger dig en bred teoretisk grund.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi 2 samt Fysik 1a eller 1b1 och 1b2 samt Kemi 1 samt Matematik 3b/3c eller Matematik D Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1b/nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Cell- och molekylärbiologer m.fl. | 45 800 kr38–60 tkr | Småökar på 5 år |
| Växt- och djurbiologer | 41 100 kr35–52 tkr | – |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som cell- och molekylärbiolog vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50152 · nationell antagning
296 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,07 | 29 | 17,91 | 14 | 10 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,38 | 6 | 17,38 | 3 | 14 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 17 | 1,05 | 11 | 20 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
LIU-60152 · nationell antagning
Senare del, Kandidatprogram i biologi (ej åk 1). 4 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Biologi, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Biologi, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,91, HP 1,05 och BII 17,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biologi, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 296 personer, varav 44 i första hand. 31 antogs, alltså 9,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biologi, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,91 HT 2026 mot 16,6 HT 2025. Sökande: 296 mot 303.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biologi, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(221)
- Män25 %(75)
- 24 år eller yngre85 %251
- 25–34 år13 %37
- 35 år eller äldre3 %8
- Antagna kvinnor71 %(22)
- Antagna män29 %(9)
Anmälningskod LIU-50152. Källa: UHR.