Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1552

BIGymnasiebetyg 19,23 av max 22,5 +0,22 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,50 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,68 av max 22,5 +1,14 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
949
152 i första hand
Antagna
42
urval 2
Reserver
221
Sökande per plats
22,6
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,5319,23−0,3
Högskoleprov (HP)1,501,50Oförändrad
Betyg (BII)19,6819,68Oförändrad
Antagna totalt5342−11

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 18 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 18 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,53 → 19,23 (−0,30)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202518,96 → 19,01 (+0,05)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202418,13 → 17,97 (−0,16)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202317,45 → 17,45 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202217,28 → 17,26 (−0,02)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202116,92 → 16,92 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202017,19 → 16,86 (−0,33)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201915,78 → 15,78 (±0)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201816,25 → 15,96 (−0,29)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201716,00 → 15,35 (−0,65)1,05 → 1,05 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 19,231,5022,6949
Umeå universitet Umeå 17,901,207,5374
Karlstads universitet Karlstad 17,081,1513,6339
Mälardalens universitet Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik - innovativ produktutveckling · Eskilstuna Alla antogsAlla antogs4,6173

Om programmet

Maskiningenjörer behövs överallt där fysiska produkter konstrueras och tillverkas. På Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik får du lära dig hela processen i att utveckla ny teknik från idé till färdig produkt. Du lär dig också att förverkliga dina idéer genom att arbeta med produktutveckling. Programmet ger dig goda kunskaper i traditionell maskinteknik. Du kan välja mellan att läsa någon av profilerna Produktutveckling, Produktionsledning eller Kärnkraftteknik.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik 45 500 kr37–58 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1552

UU-P1552 · nationell antagning

949 sökande, 152 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,53 25 19,23 17 145
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,68 5 19,68 5 80
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 7 0
HP Högskoleprovet 1,50 15 1,50 13 192

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,23, HP 1,50 och BII 19,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 949 personer, varav 152 i första hand. 42 antogs, alltså 22,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,23 HT 2026 mot 19,01 HT 2025. Sökande: 949 mot 795.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor17 %(166)
  • Män83 %(783)
  • 24 år eller yngre88 %833
  • 25–34 år11 %101
  • 35 år eller äldre2 %15
  • Antagna kvinnor24 %(10)
  • Antagna män76 %(32)

Anmälningskod UU-P1552. Källa: UHR.