Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1560

BIGymnasiebetyg 17,90 av max 22,5 +2,18 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,60 av max 22,5 +1,55 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
374
100 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
65
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,117,9−0,2
Högskoleprov (HP)1,201,20Oförändrad
Betyg (BII)16,6116,6−0,01
Antagna totalt5550−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 13 terminer och legat kvar i 3 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 13 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 10 terminer och legat kvar i 3 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 10 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,10 → 17,90 (−0,20)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202515,72 → 15,72 (±0)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202412,85 → 12,85 (±0)0,75 → alla behöriga antogs
HT 202314,20 → alla behöriga antogs–
HT 202212,34 → alla behöriga antogs–
HT 202012,50 → alla behöriga antogs–
HT 201813,45 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 201713,16 → alla behöriga antogs0,65 → alla behöriga antogs
HT 201617,00 → 17,00 (±0)0,70 → 0,70 (±0)
HT 201515,84 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 19,231,5022,6949
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 17,901,207,5374
Karlstads universitet Karlstad 17,081,1513,6339
Mälardalens universitet Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik - innovativ produktutveckling · Eskilstuna Alla antogsAlla antogs4,6173

Om programmet

Som maskiningenjör får du ett brett tekniskt kunnande och är med och utvecklar produkter och processer för framtidens smarta, hållbara och alltmer digitaliserade industri. Du arbetar med allt från design till material och konstruktion, samt kreativa lösningar som gör tillverkningen miljövänlig och konkurrenskraftig. Genom vårt arbetslivsprogram kan du få in en fot i industrin redan under studietiden, vilket stärker din position avsevärt genom praktisk erfarenhet och ett professionellt nätverk.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik 45 500 kr37–58 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1560 · nationell antagning

374 sökande, 100 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
B-BI Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
B-BII Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 7 0
B-HP Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 5 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,1 21 17,9 19 46
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,61 6 16,6 5 21
HP Högskoleprovet 1,20 14 1,20 13 42
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

UMU-S5020 · nationell antagning

Senare del Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik. 2 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,9, HP 1,20 och BII 16,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 374 personer, varav 100 i första hand. 50 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,9 HT 2026 mot 15,72 HT 2025. Sökande: 374 mot 312.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor15 %(55)
  • Män85 %(319)
  • 24 år eller yngre83 %309
  • 25–34 år16 %59
  • 35 år eller äldre2 %6
  • Antagna kvinnor16 %(8)
  • Antagna män84 %(42)

Anmälningskod UMU-P1560. Källa: UHR.