Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1550

BIGymnasiebetyg 14,25 av max 22,5
HPHögskoleprovet 1,00 av max 2
BIIKompletterade betyg 14,70 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
245
53 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
12
Sökande per plats
4,9
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,8814,25−0,63
Högskoleprov (HP)1,001,00Oförändrad
Betyg (BII)14,714,7Oförändrad
Antagna totalt5550−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 14 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 15 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 15 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,88 → 14,25 (−0,63)1,00 → 1,00 (±0)
HT 2023–0,65 → alla behöriga antogs
HT 202215,14 → alla behöriga antogs0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202116,29 → 16,29 (±0)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202014,56 → alla behöriga antogs–
HT 201914,42 → alla behöriga antogs0,80 → alla behöriga antogs
HT 201816,10 → 15,20 (−0,90)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201715,90 → 15,65 (−0,25)1,10 → 1,15 (+0,05)
HT 201618,92 → 15,90 (−3,02)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201516,50 → 16,50 (±0)1,05 → 1,00 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala 17,081,208,8584
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 14,251,004,9245
Karlstads universitet Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad · Karlstad Alla antogsAlla antogs5,0150

Om programmet

Som byggnadsingenjör skapar du framtidens byggnader och har en nyckelroll i hela byggprocessen, från idé och design till uppförande och förvaltning. Under utbildningen lär du dig konstruera och dimensionera säkra, energieffektiva och hållbara hus. Du kan också ansöka om en plats i vårt arbetslivsprogram Co-op, där du får praktikplats under somrarna och möjlighet att göra ditt examensprojekt hos något av de företag vi samarbetar med.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning 49 400 kr38–65 tkr Medelstoraökar på 5 år
Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning 51 300 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1550 · nationell antagning

245 sökande, 53 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
B-BI Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
B-BII Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
B-HP Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,88 23 14,25 20 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,7 9 14,7 8 6
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,00 16 1,00 15 6
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

UMU-S5018 · nationell antagning

Senare del Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik. 7 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,25, HP 1,00 och BII 14,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 245 personer, varav 53 i första hand. 50 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor28 %(68)
  • Män72 %(177)
  • 24 år eller yngre78 %190
  • 25–34 år18 %44
  • 35 år eller äldre4 %11
  • Antagna kvinnor40 %(20)
  • Antagna män60 %(30)

Anmälningskod UMU-P1550. Källa: UHR.