Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80575
VT 2026urval 2 · KAU-SD365
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 150
- 21 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 0
- 0 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,97 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,6 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 11 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,97 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,80 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 14,52 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | – | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | – | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 14,90 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,55 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 17,37 → 17,37 (±0) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2014 | 15,80 → 15,42 (−0,38) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2013 | 17,30 → 17,10 (−0,20) | 0,90 → 0,90 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,97) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,60 | 16,99 |
| HT 2011 | 17,81 | 16,07 |
| HT 2012 | 16,18 | 16,50 |
| HT 2013 | 17,10 | 15,71 |
| HT 2014 | 15,42 | 16,55 |
| HT 2015 | 17,37 | 16,46 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,40 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 173 | 41 |
| HT 2009 | 261 | 44 |
| HT 2010 | 364 | 61 |
| HT 2011 | 261 | 63 |
| HT 2012 | 231 | 47 |
| HT 2013 | 256 | 61 |
| HT 2014 | 284 | 52 |
| HT 2015 | 290 | 57 |
| HT 2016 | 255 | 48 |
| HT 2017 | 273 | 40 |
| HT 2018 | 256 | 52 |
| HT 2019 | 206 | 50 |
| HT 2020 | 254 | 65 |
| HT 2021 | 235 | 50 |
| HT 2022 | 192 | 40 |
| HT 2023 | 159 | 33 |
| HT 2024 | 194 | 49 |
| HT 2025 | 167 | 41 |
| VT 2026 | 0 | 0 |
| HT 2026 | 150 | 21 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,08 | 1,20 | 8,8 | 584 |
| Umeå universitet Umeå | 14,25 | 1,00 | 4,9 | 245 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 5,0 | 150 |
Om programmet
Att bygga och konstruera på ett miljömässigt sunt, energisnålt och ekonomiskt sätt är spännande utmaningar för en byggingenjör. Tycker du att framtidens byggnation och samhällsplanering är intressant och gillar konstruktion, kommunikation och produktion - då är högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad utbildningen för dig. Med en inriktning på husbyggnadsteknik ger utbildningen dig en bra grund där strävan efter en blandning av teori och praktiska inslag står i fokus.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknikBI15,89HP0,90Sökande/plats6,3
- Högskoleingenjörsprogrammet i innovationsteknik och designBI16,34HP0,70Sökande/plats6,5
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikBI17,08HP1,15Sökande/plats13,6
- Högskoleingenjörsprogrammet i lantmäteriteknik och geografisk ITBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,7
- Högskoleingenjörsprogrammet i energi- och miljöteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Högskoleingenjörsprogrammet i lantmäteriteknik och geografisk ITBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Högskoleingenjörsprogrammet i datateknikBI13,17HP0,45Sökande/plats7,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80575 · nationell antagning
150 sökande, 21 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,97 | 14 | Alla antogs | 14 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,6 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 9 | Alla antogs | 8 | 0 |
| SA Sen anmälan | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
KAU-SD405 · nationell antagning
Senare del av program: Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, Inriktning husbyggnad. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD365
KAU-SD365 · nationell antagning
0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 150 personer, varav 21 i första hand. 30 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor35 %(52)
- Män65 %(98)
- 24 år eller yngre81 %122
- 25–34 år16 %24
- 35 år eller äldre3 %4
- Antagna kvinnor33 %(10)
- Antagna män67 %(20)
Anmälningskod KAU-80575. Källa: UHR.