Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik HT 2026?

BImedian 15,67 lägst–högst 14,25–17,08 −0,63 mot HT 2025
HPmedian 1,10 lägst–högst 1,00–1,20 Oförändrat mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 3 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
979
+5,4 % mot HT 2025
Antagna
146
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
6,7
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Uppsala 17,0817,451,205848,8+0,78
Umeå universitet Umeå 14,2514,701,002454,9–
Karlstads universitet Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad · Karlstad Alla antogsAlla antogsAlla antogs1505,0–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Umeå universitet Umeå · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 4
Karlstads universitet Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning husbyggnad · Karlstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 0

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

14161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 16,60, lägst 16,10, högst 18,59 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,81, lägst 16,23, högst 18,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,40, lägst 16,18, högst 18,05 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 17,50, lägst 17,10, högst 18,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 17,40, lägst 15,42, högst 18,06 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 17,36, lägst 16,50, högst 17,37 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 16,45, lägst 15,90, högst 17,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 15,93, lägst 15,65, högst 16,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,42, lägst 15,20, högst 15,63 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 14,63, lägst 14,63, högst 14,63 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 15,67, lägst 15,67, högst 15,67 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 15,86, lägst 15,42, högst 16,29 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 14,84, lägst 14,84, högst 14,84 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 15,80, lägst 15,80, högst 15,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 15,60, lägst 15,60, högst 15,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 16,30, lägst 16,30, högst 16,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 15,67, lägst 14,25, högst 17,08 (2 lärosäten med poänggräns)15,67
Visa som tabell
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202614,2515,6717,08
202516,3016,3016,30
202415,6015,6015,60
202315,8015,8015,80
202214,8414,8414,84
202115,4215,8616,29
202015,6715,6715,67
201914,6314,6314,63
201815,2015,4215,63
201715,6515,9316,20
201615,9016,4517,00
201516,5017,3617,37
201415,4217,4018,06
201317,1017,5018,20
201216,1816,4018,05
201116,2317,8118,50
201016,1016,6018,59
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,250,500,751,001,251,50200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 1,00, lägst 0,90, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 0,90, lägst 0,40, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,00, lägst 0,70, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 1,10 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,20, lägst 0,90, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,15, lägst 0,80, högst 1,15 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,13, lägst 1,10, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,83, lägst 0,80, högst 0,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,68, lägst 0,60, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,10, lägst 1,00, högst 1,20 (2 lärosäten med poänggräns)1,10
Visa som tabell
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,001,101,20
20251,101,101,10
20240,950,950,95
20230,900,900,90
20220,600,680,75
20210,800,830,85
20200,750,750,75
20190,750,750,75
20181,001,001,00
20171,101,131,15
20161,151,151,15
20151,001,001,20
20140,801,151,15
20130,901,201,30
20120,800,801,10
20110,701,001,20
20100,400,901,30
20090,901,001,10
20081,101,101,10

Lön och jobbchanser

Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning

Medianlön
49 400 kr/mån
Spann (10–90 %)
38 100 kr – 65 200 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och …

Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning

Medianlön
51 300 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 600 kr – 73 000 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom bygg och anläggning vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 17,08 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik?

Vid Karlstads universitet (Karlstad) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,00–1,20 beroende på lärosäte, med medianen 1,10. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik HT 2026?

979 sökte programmet vid 3 lärosäten och 146 antogs, alltså ungefär 6,7 sökande per plats. 161 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,63 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +5,4 %.

Vad tjänar man efter Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik?

Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning var 49 400 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla