Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1551
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 559
- 68 i första hand
- Antagna
- 33
- urval 2
- Reserver
- 145
- Sökande per plats
- 16,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,2 | 19,01 | −0,19 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,61 | 18,61 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 41 | 33 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer och legat kvar i 11 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer, legat kvar i 13 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,20 → 19,01 (−0,19) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 18,54 → 18,54 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 17,23 → 16,77 (−0,46) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 16,41 → 16,41 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2022 | 15,89 → 15,89 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2021 | 15,40 → 15,40 (±0) | 0,70 → 0,75 (+0,05) |
| HT 2020 | 15,49 → 15,49 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 15,10 → 15,10 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2018 | 15,96 → 15,72 (−0,24) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 15,10 → 15,10 (±0) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,00 | 14,75 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 17,00 | 15,88 |
| HT 2013 | 16,50 | 16,40 |
| HT 2014 | 16,80 | 16,50 |
| HT 2015 | 16,25 | 17,41 |
| HT 2016 | 15,97 | 15,13 |
| HT 2017 | 15,10 | 14,10 |
| HT 2018 | 15,72 | 15,77 |
| HT 2019 | 15,10 | 14,90 |
| HT 2020 | 15,49 | 15,65 |
| HT 2021 | 15,40 | 15,37 |
| HT 2022 | 15,89 | 17,08 |
| HT 2023 | 16,41 | 17,73 |
| HT 2024 | 16,77 | 17,50 |
| HT 2025 | 18,54 | 17,60 |
| HT 2026 | 19,01 | 18,61 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 112 | 25 |
| HT 2009 | 169 | 44 |
| HT 2010 | 210 | 35 |
| HT 2011 | 221 | 33 |
| HT 2012 | 280 | 44 |
| HT 2013 | 296 | 42 |
| HT 2014 | 255 | 32 |
| HT 2015 | 325 | 38 |
| HT 2016 | 289 | 34 |
| HT 2017 | 269 | 24 |
| HT 2018 | 317 | 43 |
| HT 2019 | 260 | 36 |
| HT 2020 | 294 | 40 |
| HT 2021 | 296 | 33 |
| HT 2022 | 341 | 42 |
| HT 2023 | 315 | 40 |
| HT 2024 | 348 | 46 |
| HT 2025 | 488 | 67 |
| HT 2026 | 559 | 68 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 19,01 | 1,40 | 16,9 | 559 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,89 | 0,90 | 6,3 | 188 |
Om programmet
Vill du vara med och utveckla framtidens produkter, bygga ut elkraften eller jobba för en hållbar utveckling av elbilar? Det kan bli verklighet om du läser till högskoleingenjör i elektroteknik. Som elektroingenjör förstår du hur tekniken fungerar och hur den kan användas för att skapa morgondagens produkter. Det är eftertraktat i en bransch med stort behov av kompetens både i Sverige och utomlands.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 49 500 kr37–67 tkr | Storaökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikBI19,23HP1,50Sökande/plats22,6
- Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknikBI17,08HP1,20Sökande/plats8,8
- Högskoleingenjörsprogrammet i kärnkraftteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknikBI18,49HP1,35Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsprogrammet i elektroteknikBI20,29HP1,55Sökande/plats11,5
- Masterprogram i elektriska framdrivningssystemBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1551
UU-P1551 · nationell antagning
559 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,2 | 19 | 19,01 | 14 | 90 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,61 | 6 | 18,61 | 6 | 59 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 13 | 1,40 | 10 | 112 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,40 och BII 18,61. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 559 personer, varav 68 i första hand. 33 antogs, alltså 16,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 18,54 HT 2025. Sökande: 559 mot 488.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor16 %(89)
- Män84 %(470)
- 24 år eller yngre78 %438
- 25–34 år18 %100
- 35 år eller äldre4 %21
- Antagna kvinnor12 %(4)
- Antagna män88 %(29)
Anmälningskod UU-P1551. Källa: UHR.