Antagningspoäng Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik 2026
Alla lärosäten som ger Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik HT 2026?
- Sökande
- 747
- +20,1 % mot HT 2025
- Antagna
- 63
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 11,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 19,01 | 18,61 | 1,40 | 559 | 16,9 | +0,47 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,89 | 16,60 | 0,90 | 188 | 6,3 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 0 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 15,89 | 17,45 | 19,01 |
| 2025 | 18,54 | 18,54 | 18,54 |
| 2024 | 16,77 | 16,77 | 16,77 |
| 2023 | 16,41 | 16,41 | 16,41 |
| 2022 | 15,89 | 15,89 | 15,89 |
| 2021 | 15,40 | 15,40 | 15,40 |
| 2020 | 15,49 | 15,49 | 15,49 |
| 2019 | 15,10 | 15,10 | 15,10 |
| 2018 | 15,72 | 15,72 | 15,72 |
| 2017 | 15,10 | 15,10 | 15,10 |
| 2016 | 15,97 | 15,97 | 15,97 |
| 2015 | 16,25 | 16,25 | 16,25 |
| 2014 | 16,80 | 16,80 | 16,80 |
| 2013 | 16,50 | 16,50 | 16,50 |
| 2012 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | 15,00 | 15,00 | 15,00 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,90 | 1,15 | 1,40 |
| 2025 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2024 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2023 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2022 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2021 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2020 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2019 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2018 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2017 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2016 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2015 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2014 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2013 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2012 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik
- Medianlön
- 49 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 36 900 kr – 66 500 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Civilingenjörsyrken inom elektroteknik
- Medianlön
- 54 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 000 kr – 75 000 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 19,01 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik?
HT 2026 var gränsen lägst vid Karlstads universitet (Karlstad): 15,89 i BI och 0,90 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,90–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 1,15. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik HT 2026?
747 sökte programmet vid 2 lärosäten och 63 antogs, alltså ungefär 11,9 sökande per plats. 97 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,09 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +20,1 %.
Vad tjänar man efter Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik?
Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom elektroteknik var 49 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.