Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1554
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 430
- 49 i första hand
- Antagna
- 33
- urval 2
- Reserver
- 101
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,59 | 18,49 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,6 | 18,6 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 42 | 33 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 9 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 9 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 → 18,49 (−0,10) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 18,07 → 17,92 (−0,15) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2024 | 17,25 → 16,70 (−0,55) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 17,40 → 15,35 (−2,05) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2022 | 15,84 → 14,72 (−1,12) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2021 | 15,78 → 14,79 (−0,99) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 16,88 → 16,61 (−0,27) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2019 | 14,50 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,32 → 14,86 (−0,46) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 14,86 | 15,70 |
| HT 2019 | Alla antogs | 14,98 |
| HT 2020 | 16,61 | 17,40 |
| HT 2021 | 14,79 | 15,80 |
| HT 2022 | 14,72 | 16,75 |
| HT 2023 | 15,35 | 17,70 |
| HT 2024 | 16,70 | 17,27 |
| HT 2025 | 17,92 | 17,97 |
| HT 2026 | 18,49 | 18,60 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 243 | 22 |
| HT 2019 | 226 | 29 |
| HT 2020 | 358 | 38 |
| HT 2021 | 298 | 28 |
| HT 2022 | 329 | 38 |
| HT 2023 | 257 | 35 |
| HT 2024 | 365 | 28 |
| HT 2025 | 440 | 38 |
| HT 2026 | 430 | 49 |
Om programmet
Medicintekniska produkter bidrar till bättre hälsa och till en högre livskvalitet. Sverige har en stolt tradition av banbrytande uppfinningar inom området, till exempel så har det moderna graviditetstestet sina rötter i Uppsala och ultraljudsdiagnostik utvecklades i Lund. Studierna inleds med en introduktionskurs till medicinsk teknik och baskurser i matematik, anatomi och fysiologi, materialvetenskap och programmering.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tekniker, bilddiagnostik och medicinteknisk utrustning | 33 900 kr29–41 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikBI19,23HP1,50Sökande/plats22,6
- Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknikBI17,08HP1,20Sökande/plats8,8
- Högskoleingenjörsprogrammet i kärnkraftteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknikBI19,01HP1,40Sökande/plats16,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1554
UU-P1554 · nationell antagning
430 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,59 | 21 | 18,49 | 13 | 74 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,6 | 4 | 18,6 | 4 | 34 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 13 | 1,35 | 12 | 79 |
Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknik
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,49, HP 1,35 och BII 18,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 430 personer, varav 49 i första hand. 33 antogs, alltså 13 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Högskoleingenjörsprogrammet i medicinsk teknik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,49 HT 2026 mot 17,92 HT 2025. Sökande: 430 mot 440.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(237)
- Män45 %(193)
- 24 år eller yngre86 %369
- 25–34 år12 %53
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor61 %(20)
- Antagna män39 %(13)
Anmälningskod UU-P1554. Källa: UHR.