Antagningspoäng Civilingenjör i mjukvaruteknik 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjör i mjukvaruteknik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2013.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i mjukvaruteknik HT 2026?
- Sökande
- 529
- −18,4 % mot HT 2025
- Antagna
- 62
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 8,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 18,30 | 18,28 | 1,35 | 465 | 8,5 | +0,33 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 64 | – | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Urval Akad. poäng (APAV): Ingen antogs | 11 |
Utveckling sedan 2013
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 18,30 | 18,30 | 18,30 |
| 2025 | 17,97 | 17,97 | 17,97 |
| 2024 | 18,17 | 18,17 | 18,17 |
| 2023 | 18,33 | 18,33 | 18,33 |
| 2022 | 18,41 | 18,41 | 18,41 |
| 2021 | 18,75 | 18,75 | 18,75 |
| 2020 | 18,49 | 18,49 | 18,49 |
| 2019 | 17,73 | 17,73 | 17,73 |
| 2018 | 17,76 | 17,76 | 17,76 |
| 2017 | 16,90 | 16,90 | 16,90 |
| 2016 | 19,50 | 19,50 | 19,50 |
| 2015 | 19,10 | 19,10 | 19,10 |
| 2014 | 18,77 | 18,77 | 18,77 |
| 2013 | 18,57 | 18,57 | 18,57 |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2025 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2024 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2023 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2022 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2021 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2020 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2019 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2018 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2017 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2016 | 1,45 | 1,45 | 1,45 |
| 2015 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2014 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2013 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
Lön och jobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.
- Medianlön
- 53 500 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 600 kr – 72 600 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl.
- Medianlön
- 56 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 41 000 kr – 77 800 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
IT-säkerhetsspecialister
- Medianlön
- 54 900 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 38 600 kr – 79 200 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som IT-säkerhetsspecialist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjör i mjukvaruteknik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linköpings universitet (Linköping): 18,30 i urvalsgruppen BI och 1,35 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjör i mjukvaruteknik?
Vid Linnéuniversitetet (Växjö) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjör i mjukvaruteknik?
HT 2026 låg HP-gränsen på 1,35 beroende på lärosäte, med medianen 1,35. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjör i mjukvaruteknik HT 2026?
529 sökte programmet vid 2 lärosäten och 62 antogs, alltså ungefär 8,5 sökande per plats. 57 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjör i mjukvaruteknik ökat?
Medianen för BI steg med 0,33 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −18,4 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjör i mjukvaruteknik?
Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.