Tandteknikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-07000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 500
- 62 i första hand
- Antagna
- 32
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 15,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,75 | 15,8 | −0,95 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,83 | 16,49 | −0,34 |
| Antagna totalt | 55 | 32 | −23 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −1,04). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 19 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 19 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,75 → 15,80 (−0,95) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,13 → 15,98 (−1,15) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,55 → 16,55 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2023 | 16,79 → 16,66 (−0,13) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2022 | 16,82 → 16,82 (±0) | 0,60 → 0,65 (+0,05) |
| HT 2021 | 17,28 → 17,28 (±0) | 0,65 → 0,70 (+0,05) |
| HT 2020 | 16,19 → 16,09 (−0,10) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2019 | 16,32 → 15,00 (−1,32) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2018 | 15,84 → 14,80 (−1,04) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2017 | 16,40 → 15,00 (−1,40) | 0,95 → 0,60 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,60 | 19,50 |
| HT 2011 | 19,30 | 18,72 |
| HT 2012 | 17,21 | 19,56 |
| HT 2013 | 18,20 | 18,01 |
| HT 2014 | 17,76 | 18,04 |
| HT 2015 | 19,10 | 20,67 |
| HT 2016 | 16,61 | 16,51 |
| HT 2017 | 15,00 | 15,77 |
| HT 2018 | 14,80 | 16,44 |
| HT 2019 | 15,00 | 16,20 |
| HT 2020 | 16,09 | 16,46 |
| HT 2021 | 17,28 | 17,68 |
| HT 2022 | 16,82 | 17,20 |
| HT 2023 | 16,66 | 19,03 |
| HT 2024 | 16,55 | 17,08 |
| HT 2025 | 15,98 | 17,40 |
| HT 2026 | 15,80 | 16,49 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 403 | 54 |
| HT 2009 | 537 | 76 |
| HT 2010 | 624 | 84 |
| HT 2011 | 615 | 81 |
| HT 2012 | 595 | 81 |
| HT 2013 | 661 | 62 |
| HT 2014 | 572 | 74 |
| HT 2015 | 567 | 66 |
| HT 2016 | 494 | 50 |
| HT 2017 | 439 | 48 |
| HT 2018 | 443 | 54 |
| HT 2019 | 410 | 63 |
| HT 2020 | 476 | 78 |
| HT 2021 | 615 | 106 |
| HT 2022 | 546 | 91 |
| HT 2023 | 505 | 101 |
| HT 2024 | 525 | 104 |
| HT 2025 | 497 | 87 |
| HT 2026 | 500 | 62 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 15,80 | 0,60 | 15,6 | 500 |
| Umeå universitet Umeå | 12,35 | Alla antogs | 7,4 | 192 |
Om programmet
Syftet med programmet är att studenten förvärvar sådana kunskaper och färdigheter som krävs för att arbeta självständigt som tandtekniker inom olika delar av den dentala branschen. Programmet leder till en akademisk yrkesexamen och en generell akademisk examen (kandidatexamen) och förbereder studenten för fortsatt utbildning på avancerad nivå. Tandteknikerprogrammet ska genomsyras av ett kritiskt, vetenskapligt och professionellt förhållningssätt, hållbarhet samt ha ett patientcentrerat fokus.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Tandteknikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Tandtekniker och ortopedingenjörer m.fl. | 40 000 kr31–49 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Datavetenskapligt programBI16,61HP1,15Sökande/plats12,1
- Bebyggelseantikvariskt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- BygghantverksprogrammetBI–HP–Sökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Förstaämne: TeknikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Förstaämne: TeknikBI14,97HP–Sökande/plats–
- Datorstödd fysikalisk mätteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i didaktik, Ämnesdidaktik, TeknikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-07000
GU-07000 · nationell antagning
500 sökande, 62 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,75 | 25 | 15,8 | 14 | 52 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,83 | 9 | 16,49 | 6 | 50 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 19 | 0,60 | 11 | 56 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Tandteknikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Tandteknikerprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,8, HP 0,60 och BII 16,49. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tandteknikerprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 500 personer, varav 62 i första hand. 32 antogs, alltså 15,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Tandteknikerprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,8 HT 2026 mot 15,98 HT 2025. Sökande: 500 mot 497.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Tandteknikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(394)
- Män21 %(106)
- 24 år eller yngre69 %344
- 25–34 år24 %120
- 35 år eller äldre7 %36
- Antagna kvinnor78 %(25)
- Antagna män22 %(7)
Anmälningskod GU-07000. Källa: UHR.