Antagningspoäng Tandteknikerprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Tandteknikerprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Tandteknikerprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 692
- −39,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 58
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 11,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,80 | 16,49 | 0,60 | 500 | 15,6 | −0,18 |
| Umeå universitet Umeå | 12,35 | 14,03 | Alla antogs | 192 | 7,4 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 12,35 | 14,08 | 15,80 |
| 2025 | 15,63 | 15,81 | 15,98 |
| 2024 | 13,60 | 15,41 | 16,55 |
| 2023 | 14,17 | 15,45 | 16,66 |
| 2022 | 14,65 | 16,09 | 16,82 |
| 2021 | 15,52 | 16,09 | 17,28 |
| 2020 | 13,50 | 14,80 | 16,09 |
| 2019 | 14,52 | 14,65 | 15,00 |
| 2018 | 14,80 | 15,27 | 15,73 |
| 2017 | 14,00 | 15,00 | 16,94 |
| 2016 | 15,04 | 16,61 | 18,07 |
| 2015 | 15,83 | 18,20 | 19,10 |
| 2014 | 15,70 | 17,20 | 17,76 |
| 2013 | 14,50 | 18,20 | 19,14 |
| 2012 | 16,10 | 17,21 | 19,40 |
| 2011 | 15,60 | 18,62 | 21,10 |
| 2010 | 14,80 | 18,15 | 19,95 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,60 | 0,60 | 0,60 |
| 2025 | 0,50 | 0,60 | 0,70 |
| 2024 | 0,15 | 0,40 | 0,65 |
| 2023 | 0,30 | 0,45 | 0,65 |
| 2022 | 0,35 | 0,50 | 0,65 |
| 2021 | 0,45 | 0,55 | 0,70 |
| 2020 | 0,25 | 0,35 | 0,50 |
| 2019 | 0,40 | 0,55 | 0,60 |
| 2018 | 0,15 | 0,55 | 0,75 |
| 2017 | 0,40 | 0,60 | 0,60 |
| 2016 | 0,50 | 0,65 | 0,85 |
| 2015 | 0,60 | 0,80 | 0,85 |
| 2014 | 0,50 | 0,90 | 0,95 |
| 2013 | 0,50 | 1,10 | 1,10 |
| 2012 | 0,60 | 0,80 | 0,90 |
| 2011 | 0,70 | 0,90 | 1,10 |
| 2010 | 0,30 | 0,95 | 1,20 |
| 2009 | 0,40 | 0,90 | 1,20 |
| 2008 | 0,30 | 1,05 | 1,60 |
Lön och jobbchanser
Tandtekniker och ortopedingenjörer m.fl.
- Medianlön
- 40 000 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 31 200 kr – 49 300 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Tandteknikerprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Göteborg): 15,80 i urvalsgruppen BI och 0,60 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Tandteknikerprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 12,35 i BI.
Vad krävs på högskoleprovet för Tandteknikerprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,60 beroende på lärosäte, med medianen 0,60. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Tandteknikerprogrammet HT 2026?
692 sökte programmet vid 2 lärosäten och 58 antogs, alltså ungefär 11,9 sökande per plats. 88 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Tandteknikerprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,73 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −39,3 %.
Vad tjänar man efter Tandteknikerprogrammet?
Medianlönen för tandtekniker och ortopedingenjörer m.fl. var 40 000 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.