Bebyggelseantikvariskt program
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-18002
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 189
- 45 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 1
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,74 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 50 | 40 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,96). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 15.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 18 terminer och legat kvar i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 18 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 15.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,20 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,30 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,35 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,06 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,67 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,07 → 16,55 (−1,52) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 18,05 → 12,91 (−5,14) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,95 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 19,21 → 16,40 (−2,81) | 0,90 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,33 | 16,50 |
| HT 2011 | 20,00 | 20,98 |
| HT 2012 | 19,17 | 18,21 |
| HT 2013 | 16,53 | 19,67 |
| HT 2014 | 15,70 | 16,66 |
| HT 2015 | 17,02 | 15,99 |
| HT 2016 | 16,90 | Alla antogs |
| HT 2017 | 16,40 | 15,99 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,91 | 18,73 |
| HT 2021 | 16,55 | 16,78 |
| HT 2022 | Alla antogs | 15,13 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 14,92 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,50 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 0,80 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,40 |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 130 | 43 |
| HT 2009 | 167 | 45 |
| HT 2010 | 156 | 42 |
| HT 2011 | 175 | 33 |
| HT 2012 | 210 | 53 |
| HT 2013 | 197 | 44 |
| HT 2014 | 198 | 40 |
| HT 2015 | 206 | 44 |
| HT 2016 | 174 | 46 |
| HT 2017 | 155 | 35 |
| HT 2018 | 157 | 38 |
| HT 2019 | 161 | 32 |
| HT 2020 | 211 | 51 |
| HT 2021 | 254 | 63 |
| HT 2022 | 191 | 46 |
| HT 2023 | 168 | 48 |
| HT 2024 | 171 | 44 |
| HT 2025 | 167 | 41 |
| HT 2026 | 189 | 45 |
Om programmet
Bebyggelseantikvariskt program riktar sig till dig som tycker att det är spännande med bebyggelsefrågor och vill arbeta med hållbar förvaltning och utveckling av befintliga byggnader och landskap. Som bebyggelseantikvarie analyserar du bebyggelsens historiska lager och medverkar till klok hushållning och nyanvändning av resurser. Utbildningen är yrkesinriktad och ger dig gedigen antikvarisk kompetens.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-18002
GU-18002 · nationell antagning
189 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,2 | 27 | Alla antogs | 20 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,74 | 4 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 17 | Alla antogs | 12 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Bebyggelseantikvariskt program
Vad krävdes för att komma in på Bebyggelseantikvariskt program vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Bebyggelseantikvariskt program vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 189 personer, varav 45 i första hand. 40 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(113)
- Män40 %(76)
- 24 år eller yngre50 %95
- 25–34 år31 %58
- 35 år eller äldre19 %36
- Antagna kvinnor68 %(27)
- Antagna män32 %(13)
Anmälningskod GU-18002. Källa: UHR.