Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-86000

BIGymnasiebetyg 16,61 av max 22,5 −0,21 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,15 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,10 av max 22,5 Oförändrat mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
484
78 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
88
Sökande per plats
12,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,1516,61−0,54
Högskoleprov (HP)1,151,15Oförändrad
Betyg (BII)17,7817,1−0,68
Antagna totalt4040Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,56). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 16 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 19 terminer och legat kvar i 5 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 19 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Datavetenskapligt program (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,15 → 16,61 (−0,54)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202517,16 → 16,82 (−0,34)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202416,88 → 16,60 (−0,28)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202317,29 → 16,75 (−0,54)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202217,20 → 16,61 (−0,59)1,25 → 1,10 (−0,15)
HT 202117,50 → 16,92 (−0,58)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202016,61 → 15,48 (−1,13)1,10 → 1,10 (±0)
HT 201915,22 → 14,66 (−0,56)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 201815,67 → 15,06 (−0,61)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 201715,47 → 15,26 (−0,21)1,05 → 1,05 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

En utbildning som passar dig som tycker om att utveckla innovativa lösningar med hjälp av matematik och programmering. Du behöver inte kunna programmera när du börjar, det lär du dig. Du har stora möjligheter att själv välja inriktning på din utbildning genom att fördjupa dig i ett eller flera områden. Efter utbildningen har du den kunskap som krävs för att arbeta som till exempel programmerare, systemarkitekt, systemutvecklare eller projektledare.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 4 eller E. Eller: Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-86000

GU-86000 · nationell antagning

484 sökande, 78 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,15 21 16,61 21 66
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,78 4 17,1 4 28
HP Högskoleprovet 1,15 14 1,15 14 66
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Datavetenskapligt program

Vad krävdes för att komma in på Datavetenskapligt program vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,61, HP 1,15 och BII 17,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Datavetenskapligt program vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 484 personer, varav 78 i första hand. 40 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Datavetenskapligt program vid Göteborgs universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,61 HT 2026 mot 16,82 HT 2025. Sökande: 484 mot 527.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor29 %(138)
  • Män71 %(346)
  • 24 år eller yngre71 %344
  • 25–34 år25 %121
  • 35 år eller äldre4 %19
  • Antagna kvinnor23 %(9)
  • Antagna män77 %(31)

Anmälningskod GU-86000. Källa: UHR.