Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-16010
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 489
- 65 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 48
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,99 | 14,83 | −1,16 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,65 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,55 | 17,15 | −0,4 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,99 → 14,83 (−1,16) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2025 | 14,31 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,83 → 13,81 (−1,02) | 0,70 → 0,30 (−0,40) |
| HT 2023 | 16,15 → 12,20 (−3,95) | 0,55 → 0,10 (−0,45) |
| HT 2022 | 16,98 → 15,73 (−1,25) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2021 | 17,03 → 15,89 (−1,14) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,88 → 15,52 (−1,36) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2019 | 16,09 → 15,52 (−0,57) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2018 | 15,94 → 14,94 (−1,00) | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2017 | 16,15 → 14,90 (−1,25) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 15,38 | 16,00 |
| HT 2014 | 16,11 | 15,50 |
| HT 2015 | 18,50 | 17,41 |
| HT 2016 | 15,72 | 16,61 |
| HT 2017 | 14,90 | 17,19 |
| HT 2018 | 14,94 | 16,11 |
| HT 2019 | 15,52 | 17,59 |
| HT 2020 | 15,52 | 17,22 |
| HT 2021 | 15,89 | 17,06 |
| HT 2022 | 15,73 | 17,29 |
| HT 2023 | 12,20 | 15,21 |
| HT 2024 | 13,81 | 16,65 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,83 | 17,15 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,10 |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,55 |
| HT 2015 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,45 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,10 |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 226 | 43 |
| HT 2009 | 340 | 71 |
| HT 2010 | 295 | 48 |
| HT 2011 | 298 | 49 |
| HT 2012 | 403 | 64 |
| HT 2013 | 508 | 90 |
| HT 2014 | 455 | 54 |
| HT 2015 | 532 | 85 |
| HT 2016 | 525 | 69 |
| HT 2017 | 466 | 68 |
| HT 2018 | 490 | 58 |
| HT 2019 | 403 | 70 |
| HT 2020 | 405 | 74 |
| HT 2021 | 520 | 85 |
| HT 2022 | 437 | 68 |
| HT 2023 | 398 | 52 |
| HT 2024 | 408 | 78 |
| HT 2025 | 349 | 60 |
| HT 2026 | 489 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,85 | 0,80 | 14,0 | 1 261 |
| Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar · Distans | 16,20 | 0,65 | 14,7 | 662 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 16,14 | 0,70 | 14,4 | 718 |
| Malmö universitet Malmö | 16,09 | 0,65 | 7,3 | 474 |
| Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar | 15,75 | 0,50 | 7,8 | 195 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 14,83 | 0,65 | 7,0 | 489 |
Om programmet
Receptarieprogrammet vid Göteborgs universitet Receptarier är experter på läkemedel. De flesta jobbar på apotek med recepthantering och egenvårdsrådgivning. Receptarier kan också arbeta inom läkemedelsindustrin och vid myndigheter. Receptarieprogrammet vid Göteborgs universitet är en modern yrkesutbildning med läkemedel och information kring läkemedel i centrum.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Receptarieexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Receptarier | 45 200 kr39–56 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetBI21,88HP1,70Sökande/plats28,6
- SjuksköterskeprogrammetBI19,05HP1,20Sökande/plats27,0
- PsykologprogrammetBI21,56HP1,60Sökande/plats62,1
- TandläkarprogrammetBI20,85HP1,45Sökande/plats34,4
- FysioterapeutprogrammetBI19,70HP1,25Sökande/plats33,0
- ApotekarprogrammetBI18,80HP1,20Sökande/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetBI17,81HP0,95Sökande/plats22,8
- ArbetsterapeutprogrammetBI16,51HP0,65Sökande/plats12,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-16010
GU-16010 · nationell antagning
489 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,99 | 32 | 14,83 | 31 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,55 | 13 | 17,15 | 14 | 32 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 24 | 0,65 | 24 | 28 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,83, HP 0,65 och BII 17,15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 489 personer, varav 65 i första hand. 70 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(396)
- Män19 %(93)
- 24 år eller yngre65 %319
- 25–34 år24 %115
- 35 år eller äldre11 %55
- Antagna kvinnor86 %(60)
- Antagna män14 %(10)
Anmälningskod GU-16010. Källa: UHR.