Farmaceutprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0608
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 662
- 142 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 136
- Sökande per plats
- 14,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,34 | 16,2 | −1,14 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,13 | 19,05 | −0,08 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 14,33 | 16,81 |
| HT 2017 | 13,49 | 16,81 |
| HT 2018 | 13,30 | 16,29 |
| HT 2019 | 13,95 | 15,95 |
| HT 2020 | 15,50 | 16,78 |
| HT 2021 | 15,67 | 17,00 |
| HT 2022 | 15,07 | 17,30 |
| HT 2023 | 11,75 | 16,25 |
| HT 2024 | 14,20 | 16,46 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 16,20 | 19,05 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,50 |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,45 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,45 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 447 | 107 |
| HT 2017 | 391 | 104 |
| HT 2018 | 427 | 127 |
| HT 2019 | 407 | 131 |
| HT 2020 | 489 | 156 |
| HT 2021 | 574 | 147 |
| HT 2022 | 520 | 127 |
| HT 2023 | 405 | 103 |
| HT 2024 | 416 | 129 |
| HT 2025 | 434 | 108 |
| HT 2026 | 662 | 142 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,85 | 0,80 | 14,0 | 1 261 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Distans · Du tittar på den här | 16,20 | 0,65 | 14,7 | 662 |
| Umeå universitet Umeå · Distans | 16,14 | 0,70 | 14,4 | 718 |
| Malmö universitet Malmö | 16,09 | 0,65 | 7,3 | 474 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | 15,75 | 0,50 | 7,8 | 195 |
| Göteborgs universitet Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram · Göteborg | 14,83 | 0,65 | 7,0 | 489 |
Om programmet
Tycker du att det är trevligt att möta och prata med människor? Är du intresserad av hur läkemedel fungerar och vill hjälpa människor till en bättre hälsa? Då är receptarieyrket något för dig! Läkemedel är en viktig del i dagens sjukvård. Sverige behöver därför fler receptarier så du blir eftertraktad på arbetsmarknaden!
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a alt. Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 2 och Matematik 3c. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 2 och Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Receptarieexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Receptarier | 45 200 kr39–56 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0608
LNU-G0608 · nationell antagning
662 sökande, 142 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,34 | 20 | 16,2 | 18 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,13 | 8 | 19,05 | 10 | 64 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 15 | 0,65 | 15 | 46 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 36 |
Vanliga frågor om Farmaceutprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Farmaceutprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,2, HP 0,65 och BII 19,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Farmaceutprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 662 personer, varav 142 i första hand. 45 antogs, alltså 14,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Farmaceutprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(535)
- Män19 %(127)
- 24 år eller yngre32 %214
- 25–34 år34 %223
- 35 år eller äldre34 %225
- Antagna kvinnor84 %(38)
- Antagna män16 %(7)
Anmälningskod LNU-G0608. Källa: UHR.