Antagningspoäng Receptarieprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Receptarieprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 3 799
- +75,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 345
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 11
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 5
- 6 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,85 | 18,21 | 0,80 | 1 261 | 14,0 | – |
| Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar · Distans · blandad tid | 16,20 | 19,05 | 0,65 | 662 | 14,7 | – |
| Umeå universitet Umeå · Distans · blandad tid | 16,14 | 18,25 | 0,70 | 718 | 14,4 | +0,18 |
| Malmö universitet Malmö | 16,09 | 16,82 | 0,65 | 474 | 7,3 | +1,52 |
| Linnéuniversitetet Farmaceutprogrammet · Kalmar | 15,75 | 17,29 | 0,50 | 195 | 7,8 | – |
| Göteborgs universitet Receptarieprogrammet/Farmaci, kandidatprogram · Göteborg | 14,83 | 17,15 | 0,65 | 489 | 7,0 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 389 | 4,5 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,83 | 16,12 | 17,85 | – | – | – |
| 2025 | 14,57 | 15,27 | 15,96 | – | – | – |
| 2024 | 13,81 | 14,55 | 14,99 | – | – | – |
| 2023 | 11,75 | 14,17 | 16,15 | – | – | – |
| 2022 | 14,06 | 15,07 | 17,81 | 13,77 | 13,77 | 13,77 |
| 2021 | 14,16 | 15,67 | 16,79 | 13,45 | 15,50 | 17,55 |
| 2020 | 13,03 | 15,51 | 17,14 | – | – | – |
| 2019 | 13,71 | 14,71 | 15,52 | – | – | – |
| 2018 | 13,30 | 14,41 | 15,45 | – | – | – |
| 2017 | 11,64 | 14,90 | 17,08 | 12,08 | 12,08 | 12,08 |
| 2016 | 14,33 | 16,13 | 17,32 | 13,36 | 13,36 | 13,36 |
| 2015 | 14,05 | 16,08 | 18,50 | – | – | – |
| 2014 | 13,39 | 14,55 | 16,11 | – | – | – |
| 2013 | 13,54 | 15,24 | 16,23 | – | – | – |
| 2012 | 13,60 | 14,10 | 14,60 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,50 | 0,65 | 0,80 | – | – | – |
| 2025 | 0,45 | 0,48 | 0,50 | – | – | – |
| 2024 | 0,30 | 0,35 | 0,70 | – | – | – |
| 2023 | 0,10 | 0,45 | 0,60 | 0,25 | 0,25 | 0,25 |
| 2022 | 0,45 | 0,50 | 0,75 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2021 | 0,40 | 0,60 | 0,75 | 0,30 | 0,40 | 0,50 |
| 2020 | 0,30 | 0,43 | 0,50 | – | – | – |
| 2019 | 0,25 | 0,55 | 0,85 | – | – | – |
| 2018 | 0,35 | 0,45 | 0,95 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2017 | 0,40 | 0,65 | 0,95 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2016 | 0,50 | 0,78 | 1,05 | 0,45 | 0,45 | 0,45 |
| 2015 | 0,50 | 0,75 | 0,85 | – | – | – |
| 2014 | 0,40 | 0,55 | 0,65 | – | – | – |
| 2013 | 0,40 | 0,60 | 0,75 | – | – | – |
| 2012 | 0,30 | 0,55 | 0,80 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | 0,10 | 0,10 | 0,10 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Receptarier
- Medianlön
- 45 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 39 000 kr – 55 700 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som receptarie vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Receptarieprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 17,85 i urvalsgruppen BI och 0,80 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Receptarieprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Göteborgs universitet (Göteborg): 14,83 i BI och 0,65 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Receptarieprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,50–0,80 beroende på lärosäte, med medianen 0,65. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Receptarieprogrammet HT 2026?
3 799 sökte programmet vid 5 lärosäten och 345 antogs, alltså ungefär 11 sökande per plats. 856 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Receptarieprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,85 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +75,3 %.
Vad tjänar man efter Receptarieprogrammet?
Medianlönen för receptarier var 45 200 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.