Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-P8220
Söktryck just nu, VT 2027: 440 sökande hittills (91 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 367
- 64 i första hand
- Antagna
- 46
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,55 | 15,78 | −1,77 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,50 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 18,62 | 18,02 | −0,6 |
| Antagna totalt | 46 | 46 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| VT 2011 | 20,63 | 20,73 |
| VT 2012 | 20,50 | 20,80 |
| VT 2013 | 20,30 | 20,18 |
| VT 2014 | 20,00 | 21,22 |
| VT 2015 | 20,00 | 18,56 |
| VT 2016 | 19,60 | 18,75 |
| VT 2017 | 18,50 | 17,29 |
| VT 2018 | 16,15 | 16,67 |
| VT 2019 | 16,60 | 17,35 |
| VT 2020 | 16,16 | 16,12 |
| VT 2021 | 16,72 | 17,95 |
| VT 2022 | 17,19 | 17,40 |
| VT 2023 | 14,74 | 16,25 |
| VT 2024 | 11,50 | 14,80 |
| VT 2025 | 13,08 | 16,78 |
| VT 2026 | 15,78 | 18,02 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,60 |
| VT 2009 | 1,40 |
| VT 2010 | 1,40 |
| VT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 1,05 |
| VT 2016 | 0,95 |
| VT 2017 | 0,90 |
| VT 2018 | 0,80 |
| VT 2019 | 0,85 |
| VT 2020 | 0,60 |
| VT 2021 | 0,65 |
| VT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | 0,30 |
| VT 2024 | 0,15 |
| VT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 487 | 172 |
| VT 2010 | 639 | 217 |
| VT 2011 | 532 | 156 |
| VT 2012 | 445 | 163 |
| VT 2013 | 515 | 151 |
| VT 2014 | 620 | 141 |
| VT 2015 | 517 | 128 |
| VT 2016 | 588 | 134 |
| VT 2017 | 492 | 102 |
| VT 2018 | 418 | 73 |
| VT 2019 | 355 | 82 |
| VT 2020 | 321 | 79 |
| VT 2021 | 360 | 84 |
| VT 2022 | 397 | 73 |
| VT 2023 | 293 | 63 |
| VT 2024 | 241 | 37 |
| VT 2025 | 289 | 61 |
| VT 2026 | 367 | 64 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · HT 2026 | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Karolinska institutet Huddinge · HT 2026 | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg · HT 2026 | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Umeå universitet Logopedprogrammet på distans, praktik inom regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland/Härjedalen · Umeå · Distans · HT 2026 | 12,53 | Alla antogs | 4,9 | 177 |
| Linköpings universitet Linköping · HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 248 |
Om programmet
Vill du hjälpa människor att kunna kommunicera och delta i sociala sammanhang på lika villkor? Är du intresserad av medicin, psykologi, språk och kommunikation? Vill du arbeta med människor i alla åldrar? En logoped ställer diagnos och ger behandling vid kommunikationssvårigheter och ät- och sväljsvårigheter. När tal, språk och kommunikation inte fungerar blir det dagliga livet svårt.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Logopedexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-P8220
UU-P8220 · nationell antagning
367 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| AUBII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 15 | 15,78 | 15 | 19 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,62 | 7 | 18,02 | 9 | 38 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 17 | 0,50 | 18 | 27 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,78, HP 0,50 och BII 18,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Logopedprogrammet vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 367 personer, varav 64 i första hand. 46 antogs, alltså 8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 440 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Logopedprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,78 VT 2026 mot 13,08 VT 2025. Sökande: 367 mot 289.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Logopedprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor87 %(321)
- Män13 %(46)
- 24 år eller yngre55 %203
- 25–34 år31 %114
- 35 år eller äldre14 %50
- Antagna kvinnor93 %(43)
- Antagna män7 %(3)
Anmälningskod UU-P8220. Källa: UHR.