Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-04004
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 405
- 46 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 43
- Sökande per plats
- 9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,98 | 15,47 | −1,51 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,55 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,46 | 16,25 | −0,21 |
| Antagna totalt | 55 | 45 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,76). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 19 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 19 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,98 → 15,47 (−1,51) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2025 | 16,71 → 14,84 (−1,87) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,69 → 14,48 (−2,21) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,15 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,88 → 14,86 (−2,02) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2021 | 17,76 → 15,99 (−1,77) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2020 | 17,00 → 16,69 (−0,31) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| HT 2019 | 18,10 → 16,30 (−1,80) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,50 → 17,70 (−0,80) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2017 | 18,96 → 18,23 (−0,73) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,10 | 21,10 |
| HT 2011 | 21,02 | 19,95 |
| HT 2012 | 20,20 | 21,07 |
| HT 2013 | 20,20 | 19,82 |
| HT 2014 | 20,10 | 20,69 |
| HT 2015 | 20,20 | 18,81 |
| HT 2016 | 19,00 | 18,90 |
| HT 2017 | 18,23 | 17,78 |
| HT 2018 | 17,70 | 17,29 |
| HT 2019 | 16,30 | 16,98 |
| HT 2020 | 16,69 | 14,76 |
| HT 2021 | 15,99 | 17,35 |
| HT 2022 | 14,86 | 16,70 |
| HT 2023 | Alla antogs | 14,67 |
| HT 2024 | 14,48 | 14,70 |
| HT 2025 | 14,84 | 15,85 |
| HT 2026 | 15,47 | 16,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,50 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,35 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 685 | 163 |
| HT 2009 | 789 | 148 |
| HT 2010 | 720 | 123 |
| HT 2011 | 630 | 106 |
| HT 2012 | 617 | 99 |
| HT 2013 | 653 | 83 |
| HT 2014 | 688 | 110 |
| HT 2015 | 663 | 109 |
| HT 2016 | 566 | 88 |
| HT 2017 | 473 | 71 |
| HT 2018 | 451 | 50 |
| HT 2019 | 378 | 63 |
| HT 2020 | 381 | 51 |
| HT 2021 | 431 | 72 |
| HT 2022 | 348 | 58 |
| HT 2023 | 311 | 45 |
| HT 2024 | 318 | 56 |
| HT 2025 | 357 | 44 |
| HT 2026 | 405 | 46 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Umeå universitet Logopedprogrammet på distans, praktik inom regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland/Härjedalen · Umeå · Distans | 12,53 | Alla antogs | 4,9 | 177 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 248 |
Om programmet
Utbildningen till logoped är flervetenskaplig och ger kunskap om kommunikation och kommunikationsstörningar samt störd sväljningsfunktion. Logopedprogrammet är en akademisk yrkesutbildning (240 hp) som efter 4 år leder till logopedexamen. Programmet utgör grund för legitimation som logoped. Programmet syftar även till en generell examen och förberedelse för fortsatt utbildning på forskarnivå.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Logopedexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-04004
GU-04004 · nationell antagning
405 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,98 | 26 | 15,47 | 21 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,46 | 8 | 16,25 | 7 | 22 |
| DA Lärosätets eget urval | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 19 | 0,55 | 15 | 16 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,47, HP 0,55 och BII 16,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Logopedprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 405 personer, varav 46 i första hand. 45 antogs, alltså 9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Logopedprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,47 HT 2026 mot 14,84 HT 2025. Sökande: 405 mot 357.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Logopedprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor89 %(361)
- Män11 %(44)
- 24 år eller yngre63 %255
- 25–34 år27 %111
- 35 år eller äldre10 %39
- Antagna kvinnor91 %(41)
- Antagna män9 %(4)
Anmälningskod GU-04004. Källa: UHR.