Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50342
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 248
- 30 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 3,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 95 | 65 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,69). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 15 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 15 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | – | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,14 → 13,17 (−2,97) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,58 → 15,10 (−1,48) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
| HT 2019 | 15,11 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 16,85 → 13,88 (−2,97) | 0,85 → 0,45 (−0,40) |
| HT 2017 | 17,83 → 17,14 (−0,69) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2016 | 19,10 → 18,28 (−0,82) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2015 | 19,80 → 19,67 (−0,13) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2014 | 19,60 → 19,10 (−0,50) | 1,25 → 1,05 (−0,20) |
| HT 2013 | 20,00 → 19,19 (−0,81) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (HP 0,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,40 | 19,67 |
| HT 2011 | 19,79 | 19,32 |
| HT 2012 | 19,35 | 20,38 |
| HT 2013 | 19,19 | 18,52 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,90 |
| HT 2015 | 19,67 | 17,86 |
| HT 2016 | 18,28 | 18,65 |
| HT 2017 | 17,14 | 16,64 |
| HT 2018 | 13,88 | 15,00 |
| HT 2019 | Alla antogs | 13,65 |
| HT 2020 | 15,10 | 15,30 |
| HT 2021 | 13,17 | 16,40 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,45 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 574 | 130 |
| HT 2009 | 604 | 110 |
| HT 2010 | 545 | 70 |
| HT 2011 | 498 | 91 |
| HT 2012 | 524 | 77 |
| HT 2013 | 542 | 63 |
| HT 2014 | 540 | 54 |
| HT 2015 | 510 | 58 |
| HT 2016 | 454 | 60 |
| HT 2017 | 361 | 54 |
| HT 2018 | 278 | 37 |
| HT 2019 | 261 | 39 |
| HT 2020 | 260 | 43 |
| HT 2021 | 267 | 28 |
| HT 2022 | 226 | 27 |
| HT 2023 | 179 | 27 |
| HT 2024 | 189 | 27 |
| HT 2025 | 193 | 20 |
| HT 2026 | 248 | 30 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Umeå universitet Logopedprogrammet på distans, praktik inom regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland/Härjedalen · Umeå · Distans | 12,53 | Alla antogs | 4,9 | 177 |
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 248 |
Om programmet
Logopedprogrammet i Linköping är en bred utbildning som förbereder dig för att arbeta med människor i alla åldrar som har röstproblem, svårt att tala, kommunicera eller svälja. Talet är en viktig del av vår personlighet. När människor har svårt att kommunicera på grund av störningar i röst, tal eller språkförmåga är det logopedens uppgift att undersöka och behandla problemen. Som logoped bedömer du när röst, tal eller språk sviktar.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 och 1a2, Matematik 2a eller 2b eller 2c eller Matematik B. Alternativt: Grundläggande behörighet på grundnivå samt Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Logopedexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50342
LIU-50342 · nationell antagning
248 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 34 | Alla antogs | 20 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 25 | Alla antogs | 14 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 27 | Alla antogs | 12 | 0 |
| SA Sen anmälan | 992 | 8 | 920 | 19 | 6 |
Vanliga frågor om Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Logopedprogrammet vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 248 personer, varav 30 i första hand. 65 antogs, alltså 3,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Logopedprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor90 %(224)
- Män10 %(24)
- 24 år eller yngre69 %172
- 25–34 år23 %56
- 35 år eller äldre8 %20
- Antagna kvinnor94 %(61)
- Antagna män6 %(4)
Anmälningskod LIU-50342. Källa: UHR.