Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80530
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 424
- 65 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 75
- Sökande per plats
- 15,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,7 | 18,13 | +0,43 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 1,00 | +0,15 |
| Betyg (BII) | 18,38 | 18,38 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 28 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 19 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 19 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,70 → 18,13 (+0,43) | 0,85 → 1,00 (+0,15) |
| HT 2025 | 15,89 → 13,10 (−2,79) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
| HT 2024 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,55 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,26 → 15,90 (−1,36) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,45 → 14,74 (−2,71) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
| HT 2020 | 18,29 → 16,93 (−1,36) | 0,85 → 0,50 (−0,35) |
| HT 2019 | 17,95 → 15,25 (−2,70) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2018 | 19,10 → 18,33 (−0,77) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2017 | 19,69 → 18,10 (−1,59) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,04 | 20,90 |
| HT 2011 | 20,60 | 20,17 |
| HT 2012 | 21,10 | 20,77 |
| HT 2013 | 20,90 | 20,20 |
| HT 2014 | 19,45 | 19,60 |
| HT 2015 | 20,50 | 20,58 |
| HT 2016 | 20,40 | 19,00 |
| HT 2017 | 18,10 | 18,12 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,60 |
| HT 2019 | 15,25 | 18,46 |
| HT 2020 | 16,93 | 16,90 |
| HT 2021 | 14,74 | 17,56 |
| HT 2022 | 15,90 | 18,20 |
| HT 2023 | Alla antogs | 12,52 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,10 | 14,91 |
| HT 2026 | 18,13 | 18,38 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,60 |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 586 | 131 |
| HT 2009 | 677 | 125 |
| HT 2010 | 587 | 114 |
| HT 2011 | 558 | 90 |
| HT 2012 | 610 | 105 |
| HT 2013 | 588 | 101 |
| HT 2014 | 602 | 79 |
| HT 2015 | 594 | 87 |
| HT 2016 | 454 | 68 |
| HT 2017 | 387 | 48 |
| HT 2018 | 366 | 56 |
| HT 2019 | 257 | 42 |
| HT 2020 | 315 | 60 |
| HT 2021 | 287 | 49 |
| HT 2022 | 299 | 51 |
| HT 2023 | 280 | 45 |
| HT 2024 | 261 | 37 |
| HT 2025 | 369 | 53 |
| HT 2026 | 424 | 65 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 6| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Umeå universitet Logopedprogrammet på distans, praktik inom regionerna Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland samt Jämtland/Härjedalen · Umeå · Distans | 12,53 | Alla antogs | 4,9 | 177 |
| Linköpings universitet Linköping | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 248 |
Om programmet
Är du nyfiken på språket och röstens betydelse i mänsklig kommunikation? Vill du arbeta med att göra samhället tillgängligt för alla oavsett deras kommunikationsförmåga? Vill du utveckla din egen kommunikativa förmåga? Då kan logopedprogrammet vara något för dig! Logopedprogrammet vid Lunds universitet är en tvärvetenskaplig utbildning som kombinerar logopedi med medicin, psykologi, fonetik och lingvistik.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Logopedexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80530
LU-80530 · nationell antagning
424 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ANSTÅ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,7 | 19 | 18,13 | 11 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,38 | 7 | 18,38 | 5 | 43 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 14 | 1,00 | 8 | 39 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Logopedprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,13, HP 1,00 och BII 18,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Logopedprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 424 personer, varav 65 i första hand. 28 antogs, alltså 15,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Logopedprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,13 HT 2026 mot 13,1 HT 2025. Sökande: 424 mot 369.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Logopedprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 6 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(371)
- Män12 %(53)
- 24 år eller yngre70 %298
- 25–34 år22 %92
- 35 år eller äldre8 %34
- Antagna kvinnor96 %(27)
- Antagna män4 %(1)
Anmälningskod LU-80530. Källa: UHR.