Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80520
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 372
- 55 i första hand
- Antagna
- 22
- urval 2
- Reserver
- 92
- Sökande per plats
- 16,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,13 | 17,45 | −0,68 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,38 | 18,89 | +0,51 |
| Antagna totalt | 26 | 22 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,95). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 18 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 18 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,13 → 17,45 (−0,68) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 15,61 → 14,40 (−1,21) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2024 | 14,40 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,60 → 14,47 (−1,13) | 0,50 → 0,20 (−0,30) |
| HT 2022 | 15,69 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,18 → 14,64 (−0,54) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2020 | 15,57 → 14,50 (−1,07) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,10 → 14,19 (−1,91) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2018 | 17,30 → 16,60 (−0,70) | 0,95 → 0,55 (−0,40) |
| HT 2017 | 18,75 → 17,08 (−1,67) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2010 | 18,85 | 17,10 |
| HT 2011 | 16,60 | 16,77 |
| HT 2012 | 17,80 | 18,00 |
| HT 2013 | 18,40 | 17,25 |
| HT 2014 | 18,90 | 18,12 |
| HT 2015 | 18,85 | 19,24 |
| HT 2016 | 17,10 | 18,75 |
| HT 2017 | 17,08 | 18,88 |
| HT 2018 | 16,60 | 16,46 |
| HT 2019 | 14,19 | 13,80 |
| HT 2020 | 14,50 | 16,27 |
| HT 2021 | 14,64 | 15,98 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 14,47 | 14,65 |
| HT 2024 | Alla antogs | 15,25 |
| HT 2025 | 14,40 | 16,46 |
| HT 2026 | 17,45 | 18,89 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,20 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 199 | 34 |
| HT 2010 | 209 | 20 |
| HT 2011 | 164 | 18 |
| HT 2012 | 293 | 37 |
| HT 2013 | 331 | 45 |
| HT 2014 | 376 | 57 |
| HT 2015 | 395 | 47 |
| HT 2016 | 322 | 43 |
| HT 2017 | 279 | 43 |
| HT 2018 | 247 | 29 |
| HT 2019 | 178 | 24 |
| HT 2020 | 187 | 28 |
| HT 2021 | 176 | 23 |
| HT 2022 | 199 | 23 |
| HT 2023 | 225 | 37 |
| HT 2024 | 227 | 32 |
| HT 2025 | 288 | 42 |
| HT 2026 | 372 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 17,45 | 1,00 | 16,9 | 372 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Luleå) · Luleå · Distans | 16,40 | 0,70 | – | 124 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Örebro) · Örebro · Distans | 15,62 | 0,40 | 11,1 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,45 | 0,45 | 9,6 | 385 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Umeå) · Umeå · Distans | 15,26 | 0,30 | – | 139 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,05 | 0,40 | 9,8 | 441 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Östersund) · Östersund · Distans | 14,88 | 0,15 | – | 123 |
Om programmet
Infraljud, ultraljud, oljud, samtal och skön musik. Ljud är mycket mer än det vi kan höra! Som audionom bidrar du till en bättre ljudmiljön i samhället och att underlättar kommunikationen för barn och vuxna med nedsatt hörsel. Som audionom arbetar du med att förbättra ljudmiljön i samhället och underlättar för människor med nedsatt hörsel. Du lär dig genomföra hörselutredningar, planera och genomföra habiliterande och rehabiliterande åtgärder, samt arbeta med förebyggande hörselvård.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Audionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80520
LU-80520 · nationell antagning
372 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,13 | 11 | 17,45 | 9 | 48 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,38 | 4 | 18,89 | 3 | 45 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 8 | 1,00 | 7 | 44 |
| HVBAS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Audionomprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,45, HP 1,00 och BII 18,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Audionomprogrammet vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 372 personer, varav 55 i första hand. 22 antogs, alltså 16,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Audionomprogrammet vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,45 HT 2026 mot 14,4 HT 2025. Sökande: 372 mot 288.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Audionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(281)
- Män24 %(91)
- 24 år eller yngre57 %211
- 25–34 år27 %101
- 35 år eller äldre16 %60
- Antagna kvinnor59 %(13)
- Antagna män41 %(9)
Anmälningskod LU-80520. Källa: UHR.