Audionomprogrammet (studieort Östersund)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-79608
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 123
- 18 i första hand
- Antagna
- 8
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 15,4
- Bara 8 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,46 | 14,88 | −2,58 |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | 0,15 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 22,3 | 22,3 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 8 | 8 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,46 → 14,88 (−2,58) | 0,30 → 0,15 (−0,15) |
| HT 2025 | 16,61 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 15,50 → 15,45 (−0,05) | 0,65 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 15,45 | 12,08 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 14,88 | 22,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 99 | 28 |
| HT 2025 | 48 | 11 |
| HT 2026 | 123 | 18 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 1,00 | 16,9 | 372 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Luleå) · Luleå · Distans | 16,40 | 0,70 | – | 124 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Örebro) · Örebro · Distans | 15,62 | 0,40 | 11,1 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,45 | 0,45 | 9,6 | 385 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Umeå) · Umeå · Distans | 15,26 | 0,30 | – | 139 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,05 | 0,40 | 9,8 | 441 |
| Örebro universitet Östersund · Distans · Du tittar på den här | 14,88 | 0,15 | – | 123 |
Om programmet
Audionomprogrammet ger dig bred kompetens inom hörselvetenskap genom kurser i bland annat akustik, fonetik och talperception, hörselns anatomi och fysiologi samt audiologisk rehabilitering. Programmet är tvärvetenskapligt med innehåll som spänner över medicin, teknik, beteende- och samhällsvetenskap samt humaniora. Allt för att förbereda dig inför din kommande yrkesroll som legitimerad audionom. Efter avslutad utbildning kan du arbeta med audiologisk diagnostik, utredning och rehabilitering.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Audionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- Audionomprogrammet (studieort Örebro)BI15,62HP0,40Sökande/plats11,1
- Audionomprogrammet (studieort Umeå)BI15,26HP0,30Sökande/plats–
- Audionomprogrammet (studieort Luleå)BI16,40HP0,70Sökande/plats–
- Kandidatprogram i tillämpad hörselvetenskap, inriktning hörselvårdande verksamhetBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-79608
ORU-79608 · nationell antagning
123 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,46 | 3 | 14,88 | 3 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,3 | 1 | 22,3 | 1 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 3 | 0,15 | 3 | 1 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Audionomprogrammet (studieort Östersund)
Vad krävdes för att komma in på Audionomprogrammet (studieort Östersund) vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,88, HP 0,15 och BII 22,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Audionomprogrammet (studieort Östersund) vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 123 personer, varav 18 i första hand. 8 antogs, alltså 15,4 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Audionomprogrammet (studieort Östersund) mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(96)
- Män22 %(27)
- 24 år eller yngre15 %19
- 25–34 år54 %66
- 35 år eller äldre31 %38
- Antagna kvinnor75 %(6)
- Antagna män25 %(2)
Anmälningskod ORU-79608. Källa: UHR.