Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41001
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 441
- 67 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 110
- Sökande per plats
- 9,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,99 | 15,05 | −0,94 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,40 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 16,6 | 16,33 | −0,27 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −1,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 13.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 19 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 19 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,99 → 15,05 (−0,94) | 0,55 → 0,40 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,01 → 12,90 (−2,11) | 0,40 → 0,30 (−0,10) |
| HT 2024 | 14,32 → 13,06 (−1,26) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2023 | 13,98 → 12,40 (−1,58) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,95 → 12,94 (−2,01) | 0,55 → 0,20 (−0,35) |
| HT 2021 | 16,24 → 14,80 (−1,44) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2020 | 16,70 → 15,40 (−1,30) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2019 | 16,53 → 15,00 (−1,53) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2018 | 17,00 → 15,52 (−1,48) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2017 | 17,00 → 15,90 (−1,10) | 1,00 → 0,65 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,71 | 16,72 |
| HT 2011 | 17,20 | 17,52 |
| HT 2012 | 17,26 | 17,22 |
| HT 2013 | 17,60 | 17,31 |
| HT 2014 | 19,00 | 20,10 |
| HT 2015 | 18,75 | 17,81 |
| HT 2016 | 17,30 | 16,94 |
| HT 2017 | 15,90 | 16,57 |
| HT 2018 | 15,52 | 15,00 |
| HT 2019 | 15,00 | 16,22 |
| HT 2020 | 15,40 | 16,48 |
| HT 2021 | 14,80 | 16,00 |
| HT 2022 | 12,94 | 14,76 |
| HT 2023 | 12,40 | 13,75 |
| HT 2024 | 13,06 | 14,44 |
| HT 2025 | 12,90 | 15,45 |
| HT 2026 | 15,05 | 16,33 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 0,70 |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 0,60 |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,30 |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,50 |
| HT 2022 | 0,20 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,40 |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2009 | 292 | 45 |
| HT 2010 | 267 | 28 |
| HT 2011 | 340 | 38 |
| HT 2012 | 432 | 62 |
| HT 2013 | 547 | 87 |
| HT 2014 | 604 | 95 |
| HT 2015 | 558 | 108 |
| HT 2016 | 440 | 75 |
| HT 2017 | 431 | 62 |
| HT 2018 | 364 | 48 |
| HT 2019 | 288 | 50 |
| HT 2020 | 326 | 51 |
| HT 2021 | 339 | 55 |
| HT 2022 | 322 | 50 |
| HT 2023 | 232 | 35 |
| HT 2024 | 294 | 50 |
| HT 2025 | 299 | 40 |
| HT 2026 | 441 | 67 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 1,00 | 16,9 | 372 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Luleå) · Luleå · Distans | 16,40 | 0,70 | – | 124 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Örebro) · Örebro · Distans | 15,62 | 0,40 | 11,1 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,45 | 0,45 | 9,6 | 385 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Umeå) · Umeå · Distans | 15,26 | 0,30 | – | 139 |
| Karolinska institutet Huddinge · Du tittar på den här | 15,05 | 0,40 | 9,8 | 441 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Östersund) · Östersund · Distans | 14,88 | 0,15 | – | 123 |
Om programmet
Om programmet Som audionom arbetar du med att hitta tekniska och pedagogiska lösningar för ett bättre hörande hos hörselskadade personer, både barn och vuxna. Du kan också arbeta med personer med andra hörselrelaterade problem, så som tinnitus, yrsel- och balanssjukdomar. Audiologi involverar både människa och teknik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Audionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- LogopedprogrammetBI15,67HP0,55Sökande/plats8,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvårdBI–HP–Sökande/plats5,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - vård av äldreBI–HP–Sökande/plats2,1
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- OptikerprogrammetBI17,97HP0,95Sökande/plats15,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - onkologisk vård - inriktning Avancerad cancervårdBI–HP–Sökande/plats2,2
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - medicinsk vårdBI–HP–Sökande/plats2,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41001
KI-41001 · nationell antagning
441 sökande, 67 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,99 | 19 | 15,05 | 19 | 52 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,6 | 9 | 16,33 | 9 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 15 | 0,40 | 15 | 43 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Audionomprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,05, HP 0,40 och BII 16,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Audionomprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 441 personer, varav 67 i första hand. 45 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Audionomprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,05 HT 2026 mot 12,9 HT 2025. Sökande: 441 mot 299.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Audionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(357)
- Män19 %(84)
- 24 år eller yngre45 %198
- 25–34 år33 %145
- 35 år eller äldre22 %98
- Antagna kvinnor84 %(38)
- Antagna män16 %(7)
Anmälningskod KI-41001. Källa: UHR.