Optikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KI-41007
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 108
- 318 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 346
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,92 | 17,97 | +0,05 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,95 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,35 | 18,35 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 6 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 4 (median +0,03). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 6 terminer och legat kvar i 6 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,92 → 17,97 (+0,05) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2025 | 17,55 → 17,66 (+0,11) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 17,50 → 17,50 (±0) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 16,51 → 16,65 (+0,14) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2022 | 16,83 → 16,83 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2021 | 17,39 → 17,40 (+0,01) | 0,80 → 0,80 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 17,40 | 17,50 |
| HT 2022 | 16,83 | 16,90 |
| HT 2023 | 16,65 | 16,99 |
| HT 2024 | 17,50 | 16,78 |
| HT 2025 | 17,66 | 18,10 |
| HT 2026 | 17,97 | 18,35 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 907 | 232 |
| HT 2022 | 853 | 219 |
| HT 2023 | 739 | 189 |
| HT 2024 | 856 | 233 |
| HT 2025 | 939 | 248 |
| HT 2026 | 1 108 | 318 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Göteborg | 18,79 | 1,10 | 17,8 | 640 |
| Karolinska institutet Solna · Du tittar på den här | 17,97 | 0,95 | 15,8 | 1 108 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | 17,24 | 0,95 | 14,0 | 503 |
Om programmet
Om programmet Som optiker blir du specialist på ögat och människans syn. Du utför synundersökningar, mäter och korrigerar synfel, upptäcker och följer patologiska tillstånd och hjälper människor att välja rätt synhjälpmedel såsom glasögon och linser. Du behöver också hålla dig uppdaterad om den senaste tekniken, hur den används och hur resultaten av undersökningarna ska tolkas.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2
- Examen
- Optikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karolinska institutet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Optiker | 46 200 kr39–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som optiker vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karolinska institutet
- Magisterprogrammet i klinisk optometriBI–HP–Sökande/plats2,8
- LogopedprogrammetBI15,67HP0,55Sökande/plats8,5
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - intensivvårdBI–HP–Sökande/plats5,7
- AudionomprogrammetBI15,05HP0,40Sökande/plats9,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - vård av äldreBI–HP–Sökande/plats2,1
- PsykologprogrammetBI20,90HP1,50Sökande/plats21,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdBI–HP–Sökande/plats3,3
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - onkologisk vård - inriktning Avancerad cancervårdBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KI-41007
KI-41007 · nationell antagning
1 108 sökande, 318 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 4 | 2 | 15 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,92 | 47 | 17,97 | 31 | 194 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,35 | 16 | 18,35 | 13 | 176 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 34 | 0,95 | 24 | 216 |
Vanliga frågor om Optikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Optikerprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,97, HP 0,95 och BII 18,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Optikerprogrammet vid Karolinska institutet?
HT 2026 sökte 1 108 personer, varav 318 i första hand. 70 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Optikerprogrammet vid Karolinska institutet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,97 HT 2026 mot 17,66 HT 2025. Sökande: 1 108 mot 939.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Optikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(873)
- Män21 %(235)
- 24 år eller yngre60 %664
- 25–34 år28 %313
- 35 år eller äldre12 %131
- Antagna kvinnor83 %(58)
- Antagna män17 %(12)
Anmälningskod KI-41007. Källa: UHR.