Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0619

BIGymnasiebetyg 18,79 av max 22,5 +1,50 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,10 av max 2 +0,25 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,37 av max 22,5 +0,32 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
640
187 i första hand
Antagna
36
urval 2
Reserver
215
Sökande per plats
17,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,6418,79−0,85
Högskoleprov (HP)1,201,10−0,10
Betyg (BII)18,8518,37−0,48
Antagna totalt3636Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,91). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Optikerprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,64 → 18,79 (−0,85)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202518,27 → 17,29 (−0,98)1,10 → 0,85 (−0,25)
HT 202417,47 → 16,30 (−1,17)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202317,59 → 17,03 (−0,56)0,90 → 0,85 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Optikerprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Linnéuniversitetet Göteborg · Du tittar på den här 18,791,1017,8640
Karolinska institutet Solna 17,970,9515,81 108
Linnéuniversitetet Kalmar 17,240,9514,0503

Om programmet

En optiker är specialist på synen, ögats normala och sjukliga förändringar, samt på att upptäcka, mäta och korrigera synfel. Som optiker kan du arbeta med synundersökningar och kontaktlinstillpassning i optikbutik, vid syncentral inom landstinget, som konsult eller inom den optiska industrin. Vårt treåriga optikerprogram ger dig teoretiska och praktiska färdigheter i optometri och optiska tekniker.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Naturkunskap 2. Naturkunskap 2 kan ersättas av Biologi 1, Fysik 1a alt. Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap 2 (kan ersättas av Biologi nivå1, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1, Kemi mivå 1)
Examen
Optikerexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Optiker 46 200 kr39–57 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som optiker vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0619

LNU-G0619 · nationell antagning

640 sökande, 187 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,64 17 18,79 17 125
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,85 6 18,37 6 93
HP Högskoleprovet 1,20 12 1,10 12 140
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 10

Vanliga frågor om Optikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,79, HP 1,10 och BII 18,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 640 personer, varav 187 i första hand. 36 antogs, alltså 17,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,79 HT 2026 mot 17,29 HT 2025. Sökande: 640 mot 589.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Optikerprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(517)
  • Män19 %(123)
  • 24 år eller yngre64 %409
  • 25–34 år28 %179
  • 35 år eller äldre8 %52
  • Antagna kvinnor72 %(26)
  • Antagna män28 %(10)

Anmälningskod LNU-G0619. Källa: UHR.