Optikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0618
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 503
- 111 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 143
- Sökande per plats
- 14
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18 | 17,24 | −0,76 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,45 | 17,79 | −0,66 |
| Antagna totalt | 36 | 36 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 16 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 16 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,00 → 17,24 (−0,76) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,40 → 16,67 (−0,73) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2024 | 16,80 → 15,66 (−1,14) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2023 | 16,70 → 15,15 (−1,55) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,45 → 15,53 (−1,92) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,60 → 16,35 (−2,25) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,15 → 16,46 (−0,69) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,53 → 15,35 (−1,18) | 0,90 → 0,55 (−0,35) |
| HT 2018 | 16,05 → 15,46 (−0,59) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2017 | 17,07 → 15,99 (−1,08) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 15,20 | 14,24 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 15,99 | 16,15 |
| HT 2018 | 15,46 | 16,15 |
| HT 2019 | 15,35 | 15,60 |
| HT 2020 | 16,46 | 16,65 |
| HT 2021 | 16,35 | 17,27 |
| HT 2022 | 15,53 | 16,65 |
| HT 2023 | 15,15 | 16,55 |
| HT 2024 | 15,66 | 16,48 |
| HT 2025 | 16,67 | 16,95 |
| HT 2026 | 17,24 | 17,79 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,50 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 193 | 41 |
| HT 2011 | 172 | 42 |
| HT 2012 | 172 | 31 |
| HT 2013 | 219 | 32 |
| HT 2014 | 265 | 34 |
| HT 2015 | 274 | 39 |
| HT 2016 | 277 | 39 |
| HT 2017 | 452 | 87 |
| HT 2018 | 385 | 78 |
| HT 2019 | 382 | 106 |
| HT 2020 | 430 | 130 |
| HT 2021 | 446 | 117 |
| HT 2022 | 434 | 101 |
| HT 2023 | 367 | 78 |
| HT 2024 | 300 | 59 |
| HT 2025 | 451 | 94 |
| HT 2026 | 503 | 111 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Göteborg | 18,79 | 1,10 | 17,8 | 640 |
| Karolinska institutet Solna | 17,97 | 0,95 | 15,8 | 1 108 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | 17,24 | 0,95 | 14,0 | 503 |
Om programmet
En optiker är specialist på synen, ögats normala och sjukliga förändringar, samt på att upptäcka, mäta och korrigera synfel. Som optiker kan du arbeta med synundersökningar och kontaktlinstillpassning i optikbutik, vid syncentral inom landstinget, som konsult eller inom den optiska industrin. Vårt treåriga optikerprogram ger dig teoretiska och praktiska färdigheter i optometri och optiska tekniker.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Naturkunskap 2. Naturkunskap 2 kan ersättas av Biologi 1, Fysik 1a alt. Fysik 1b1 + 1b2 och Kemi 1. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap 2 (kan ersättas av Biologi nivå1, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a1, Kemi mivå 1)
- Examen
- Optikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Optiker | 46 200 kr39–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som optiker vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0618
LNU-G0618 · nationell antagning
503 sökande, 111 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18 | 16 | 17,24 | 15 | 71 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,45 | 6 | 17,79 | 7 | 78 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 11 | 0,95 | 11 | 82 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Optikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,24, HP 0,95 och BII 17,79. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 503 personer, varav 111 i första hand. 36 antogs, alltså 14 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Optikerprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,24 HT 2026 mot 16,67 HT 2025. Sökande: 503 mot 451.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Optikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(399)
- Män21 %(104)
- 24 år eller yngre62 %312
- 25–34 år29 %147
- 35 år eller äldre9 %44
- Antagna kvinnor75 %(27)
- Antagna män25 %(9)
Anmälningskod LNU-G0618. Källa: UHR.