Antagningspoäng Audionomprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Audionomprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Audionomprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 2 049
- +53,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 163
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 12,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 4
- 7 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 18,89 | 1,00 | 372 | 16,9 | +3,05 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Luleå) · Luleå · Distans | 16,40 | Inget urval | 0,70 | 124 | – | – |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Örebro) · Örebro · Distans | 15,62 | 15,48 | 0,40 | 465 | 11,1 | – |
| Göteborgs universitet Göteborg | 15,45 | 15,30 | 0,45 | 385 | 9,6 | +1,32 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Umeå) · Umeå · Distans | 15,26 | 16,25 | 0,30 | 139 | – | – |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,05 | 16,33 | 0,40 | 441 | 9,8 | +2,15 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Östersund) · Östersund · Distans | 14,88 | 22,30 | 0,15 | 123 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 14,88 | 15,45 | 17,45 |
| 2025 | 12,90 | 14,13 | 14,40 |
| 2024 | 13,06 | 14,47 | 21,15 |
| 2023 | 12,40 | 13,44 | 14,47 |
| 2022 | 12,94 | 13,01 | 13,07 |
| 2021 | 14,60 | 14,64 | 14,80 |
| 2020 | 14,50 | 14,95 | 15,40 |
| 2019 | 14,19 | 15,00 | 15,64 |
| 2018 | 13,20 | 15,76 | 16,60 |
| 2017 | 12,40 | 15,45 | 17,08 |
| 2016 | 14,50 | 17,20 | 17,45 |
| 2015 | 16,10 | 18,56 | 18,85 |
| 2014 | 15,70 | 18,67 | 19,00 |
| 2013 | 15,33 | 17,65 | 18,40 |
| 2012 | 15,35 | 17,53 | 17,90 |
| 2011 | 12,60 | 16,85 | 17,20 |
| 2010 | 14,40 | 16,30 | 18,85 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,15 | 0,40 | 1,00 | – | – | – |
| 2025 | 0,25 | 0,30 | 0,30 | – | – | – |
| 2024 | 0,30 | 0,40 | 0,90 | – | – | – |
| 2023 | 0,20 | 0,20 | 0,20 | – | – | – |
| 2022 | 0,20 | 0,23 | 0,25 | – | – | – |
| 2021 | 0,25 | 0,50 | 0,50 | – | – | – |
| 2020 | 0,30 | 0,30 | 0,30 | – | – | – |
| 2019 | 0,30 | 0,60 | 0,65 | – | – | – |
| 2018 | 0,20 | 0,55 | 0,70 | – | – | – |
| 2017 | 0,25 | 0,63 | 1,00 | – | – | – |
| 2016 | 0,55 | 1,02 | 1,20 | – | – | – |
| 2015 | 0,60 | 1,23 | 1,25 | – | – | – |
| 2014 | 0,65 | 1,25 | 1,40 | – | – | – |
| 2013 | 0,60 | 1,05 | 1,10 | – | – | – |
| 2012 | 0,20 | 0,90 | 1,30 | – | – | – |
| 2011 | 0,60 | 0,90 | 0,90 | – | – | – |
| 2010 | 0,10 | 0,50 | 1,00 | – | – | – |
| 2009 | 0,30 | 0,80 | 1,00 | – | – | – |
| 2008 | 1,40 | 1,40 | 1,40 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
Lön och jobbchanser
Audionomer och logopeder
- Medianlön
- 38 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 32 000 kr – 45 200 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Audionomprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 17,45 i urvalsgruppen BI och 1,00 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Audionomprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Örebro universitet (Östersund): 14,88 i BI och 0,15 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Audionomprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,15–1,00 beroende på lärosäte, med medianen 0,40. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Audionomprogrammet HT 2026?
2 049 sökte programmet vid 4 lärosäten och 163 antogs, alltså ungefär 12,6 sökande per plats. 353 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Audionomprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 1,32 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +53,5 %.
Vad tjänar man efter Audionomprogrammet?
Medianlönen för audionomer och logopeder var 38 300 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.