Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-04003
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 385
- 63 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 70
- Sökande per plats
- 9,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,48 | 15,45 | −1,03 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,45 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,5 | 15,3 | −1,2 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,48 → 15,45 (−1,03) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2025 | 15,75 → 14,13 (−1,62) | 0,60 → 0,25 (−0,35) |
| HT 2024 | 14,95 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | – | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 14,31 → 13,07 (−1,24) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2021 | 16,15 → 14,60 (−1,55) | 0,50 → 0,25 (−0,25) |
| HT 2020 | 16,11 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,80 → 15,64 (−1,16) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2018 | 16,60 → 15,99 (−0,61) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2017 | 17,08 → 15,00 (−2,08) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,10 | 16,50 |
| HT 2012 | 17,90 | 16,35 |
| HT 2013 | 17,70 | 18,06 |
| HT 2014 | 18,44 | 17,81 |
| HT 2015 | 18,38 | 17,87 |
| HT 2016 | 17,45 | 17,24 |
| HT 2017 | 15,00 | 15,80 |
| HT 2018 | 15,99 | 14,60 |
| HT 2019 | 15,64 | 14,41 |
| HT 2020 | Alla antogs | 14,95 |
| HT 2021 | 14,60 | 17,50 |
| HT 2022 | 13,07 | 13,00 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,21 |
| HT 2025 | 14,13 | 15,63 |
| HT 2026 | 15,45 | 15,30 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,25 |
| HT 2022 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,25 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 317 | 58 |
| HT 2012 | 377 | 54 |
| HT 2013 | 468 | 70 |
| HT 2014 | 515 | 81 |
| HT 2015 | 513 | 68 |
| HT 2016 | 423 | 68 |
| HT 2017 | 330 | 44 |
| HT 2018 | 303 | 46 |
| HT 2019 | 256 | 40 |
| HT 2020 | 244 | 33 |
| HT 2021 | 264 | 34 |
| HT 2022 | 235 | 22 |
| HT 2023 | 172 | 14 |
| HT 2024 | 223 | 32 |
| HT 2025 | 288 | 37 |
| HT 2026 | 385 | 63 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 17,45 | 1,00 | 16,9 | 372 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Luleå) · Luleå · Distans | 16,40 | 0,70 | – | 124 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Örebro) · Örebro · Distans | 15,62 | 0,40 | 11,1 | 465 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 15,45 | 0,45 | 9,6 | 385 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Umeå) · Umeå · Distans | 15,26 | 0,30 | – | 139 |
| Karolinska institutet Huddinge | 15,05 | 0,40 | 9,8 | 441 |
| Örebro universitet Audionomprogrammet (studieort Östersund) · Östersund · Distans | 14,88 | 0,15 | – | 123 |
Om programmet
Audiologi är läran om hörseln och hörandet. Studier i ämnet spänner över flera områden såsom medicin, teknik, psykologi och humaniora. Hörselproblem som hörselnedsättning, ljudöverkänslighet och tinnitus förväntas öka i samhället. En viktig del inom audiologin är därför ett folkhälsoarbete. Däri ingår bland annat kunskap om förebyggande insatser (hörselprevention) inom teknik och akustik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Audionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Audionomer och logopeder | 38 300 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-04003
GU-04003 · nationell antagning
385 sökande, 63 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,48 | 18 | 15,45 | 17 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,5 | 6 | 15,3 | 7 | 29 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 14 | 0,45 | 14 | 26 |
Vanliga frågor om Audionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Audionomprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,45, HP 0,45 och BII 15,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Audionomprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 385 personer, varav 63 i första hand. 40 antogs, alltså 9,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Audionomprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,45 HT 2026 mot 14,13 HT 2025. Sökande: 385 mot 288.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Audionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor79 %(305)
- Män21 %(80)
- 24 år eller yngre51 %198
- 25–34 år29 %112
- 35 år eller äldre19 %75
- Antagna kvinnor80 %(32)
- Antagna män20 %(8)
Anmälningskod GU-04003. Källa: UHR.