Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · UU-P7510
Söktryck just nu, VT 2027: 719 sökande hittills (172 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 702
- 222 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 160
- Sökande per plats
- 10
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,6 | 17,25 | −1,35 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,05 | 18,55 | −0,5 |
| Antagna totalt | 70 | 70 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| VT 2011 | 20,90 | 20,60 |
| VT 2012 | 20,30 | 20,50 |
| VT 2013 | 20,94 | 20,86 |
| VT 2014 | 20,90 | 20,94 |
| VT 2015 | 20,70 | 20,83 |
| VT 2016 | 20,59 | 20,46 |
| VT 2017 | 20,30 | 20,75 |
| VT 2018 | 20,10 | 20,10 |
| VT 2019 | 19,70 | 20,39 |
| VT 2020 | 19,79 | 19,30 |
| VT 2021 | 19,40 | 20,06 |
| VT 2022 | 19,10 | 19,18 |
| VT 2023 | 17,61 | 19,10 |
| VT 2024 | 17,10 | 18,02 |
| VT 2025 | 17,22 | 17,70 |
| VT 2026 | 17,25 | 18,55 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,60 |
| VT 2009 | 1,50 |
| VT 2010 | 1,50 |
| VT 2011 | 1,50 |
| VT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 1,40 |
| VT 2014 | 1,40 |
| VT 2015 | 1,30 |
| VT 2016 | 1,35 |
| VT 2017 | 1,40 |
| VT 2018 | 1,30 |
| VT 2019 | 1,20 |
| VT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,25 |
| VT 2023 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 1 056 | 373 |
| VT 2010 | 1 348 | 480 |
| VT 2011 | 1 126 | 380 |
| VT 2012 | 1 078 | 373 |
| VT 2013 | 1 274 | 429 |
| VT 2014 | 1 519 | 455 |
| VT 2015 | 1 459 | 436 |
| VT 2016 | 1 258 | 370 |
| VT 2017 | 1 091 | 321 |
| VT 2018 | 1 039 | 336 |
| VT 2019 | 795 | 276 |
| VT 2020 | 845 | 301 |
| VT 2021 | 1 021 | 324 |
| VT 2022 | 836 | 270 |
| VT 2023 | 612 | 197 |
| VT 2024 | 583 | 198 |
| VT 2025 | 650 | 210 |
| VT 2026 | 702 | 222 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 17,25 | 0,80 | 10,0 | 702 |
| Göteborgs universitet Göteborg · HT 2026 | 16,66 | 0,80 | 9,9 | 892 |
| Umeå universitet Umeå | – | – | – | 11 |
Om programmet
Som dietist är du expert på mat och ätande i relation till människors hälsa, välmående och sjukdom. Dietistprogrammet i Uppsala ger kunskap för att självständigt kunna ansvara för kost- och nutritionsbehandling inom främst hälso- och sjukvården. Programmet sätter maten och människan samt det vetenskapliga och personcentrerade förhållningsättet i centrum.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Dietistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Dietister | 38 200 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod UU-P7510
UU-P7510 · nationell antagning
702 sökande, 222 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 3 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,6 | 30 | 17,25 | 29 | 68 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,05 | 14 | 18,55 | 14 | 100 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 24 | 0,80 | 24 | 68 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Dietistprogrammet vid Uppsala universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,25, HP 0,80 och BII 18,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dietistprogrammet vid Uppsala universitet?
VT 2026 sökte 702 personer, varav 222 i första hand. 70 antogs, alltså 10 sökande per antagen. Till VT 2027 har 719 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Dietistprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,25 VT 2026 mot 17,22 VT 2025. Sökande: 702 mot 650.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Dietistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte VT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor83 %(582)
- Män17 %(120)
- 24 år eller yngre44 %309
- 25–34 år35 %248
- 35 år eller äldre21 %145
- Antagna kvinnor89 %(62)
- Antagna män11 %(8)
Anmälningskod UU-P7510. Källa: UHR.