Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1298
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 293
- 39 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 130 | 75 | −55 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 7.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2024 | 14,64 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| VT 2023 | 15,58 → 13,96 (−1,62) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| VT 2022 | 18,20 → 16,70 (−1,50) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| VT 2021 | 18,74 → 17,60 (−1,14) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| VT 2020 | 17,90 → 16,70 (−1,20) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| VT 2019 | 18,75 → 18,22 (−0,53) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| VT 2018 | 18,70 → 18,23 (−0,47) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| VT 2017 | 19,50 → 18,90 (−0,60) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| VT 2016 | 19,50 → 18,10 (−1,40) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| VT 2015 | 19,95 → 19,63 (−0,32) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2024 (BI 14,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| VT 2011 | 19,30 | 19,28 |
| VT 2012 | 19,50 | 19,15 |
| VT 2013 | 19,64 | 20,24 |
| VT 2014 | 19,50 | 20,82 |
| VT 2015 | 19,63 | 19,49 |
| VT 2016 | 18,10 | 19,46 |
| VT 2017 | 18,90 | 19,35 |
| VT 2018 | 18,23 | 18,31 |
| VT 2019 | 18,22 | 18,98 |
| VT 2020 | 16,70 | 17,64 |
| VT 2021 | 17,60 | 19,00 |
| VT 2022 | 16,70 | 17,63 |
| VT 2023 | 13,96 | 15,18 |
| VT 2024 | Alla antogs | 13,15 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,30 |
| VT 2009 | 1,20 |
| VT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | 1,15 |
| VT 2014 | 1,10 |
| VT 2015 | 1,10 |
| VT 2016 | 0,95 |
| VT 2017 | 0,85 |
| VT 2018 | 0,85 |
| VT 2019 | 0,80 |
| VT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,70 |
| VT 2022 | 0,75 |
| VT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| VT 2009 | 578 | 138 |
| VT 2010 | 709 | 138 |
| VT 2011 | 606 | 110 |
| VT 2012 | 557 | 104 |
| VT 2013 | 677 | 131 |
| VT 2014 | 711 | 122 |
| VT 2015 | 684 | 92 |
| VT 2016 | 562 | 82 |
| VT 2017 | 528 | 97 |
| VT 2018 | 461 | 75 |
| VT 2019 | 388 | 102 |
| VT 2020 | 374 | 84 |
| VT 2021 | 474 | 111 |
| VT 2022 | 382 | 106 |
| VT 2023 | 259 | 57 |
| VT 2024 | 259 | 66 |
| HT 2025 | 286 | 53 |
| HT 2026 | 293 | 39 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | 17,25 | 0,80 | 10,0 | 702 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,66 | 0,80 | 9,9 | 892 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 293 |
Om programmet
Som dietist får du möjlighet att förbättra människors hälsa och blir en expert på matens betydelse för hälsa och vid sjukdom. För dietisten står samtal med människor i fokus och därför är samtalsmetodik och kommunikation en viktig del av utbildningen. Som dietist kan du exempelvis jobba inom hälso- och sjukvård, kommun, livsmedelsområdet och som konsult.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Dietistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Dietister | 38 200 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1298 · nationell antagning
293 sökande, 39 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 39 | Alla antogs | 13 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 27 | Alla antogs | 15 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 38 | Alla antogs | 22 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 24 | 0 |
UMU-S2006 · nationell antagning
Senare del Dietistprogrammet T3, T6. 11 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Dietistprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dietistprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 293 personer, varav 39 i första hand. 75 antogs, alltså 3,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Dietistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(223)
- Män24 %(70)
- 24 år eller yngre49 %143
- 25–34 år34 %99
- 35 år eller äldre17 %51
- Antagna kvinnor80 %(60)
- Antagna män20 %(15)
Anmälningskod UMU-P1298. Källa: UHR.