Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-03006
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 892
- 251 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 164
- Sökande per plats
- 9,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,55 | 16,66 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,36 | 17,75 | −0,61 |
| Antagna totalt | 130 | 90 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,66). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 19 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 19 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,55 → 16,66 (−0,89) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2025 | 17,44 → 16,82 (−0,62) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,21 → 16,60 (−1,61) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,54 → 17,50 (−1,04) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,85 → 18,50 (−0,35) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,70 → 19,00 (−0,70) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2020 | 20,10 → 19,11 (−0,99) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,31 → 18,50 (−0,81) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2018 | 20,08 → 19,27 (−0,81) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2017 | 20,18 → 19,60 (−0,58) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,55) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,66 | 20,68 |
| HT 2011 | 20,70 | 20,38 |
| HT 2012 | 20,60 | 21,00 |
| HT 2013 | 20,44 | 20,82 |
| HT 2014 | 20,80 | 20,52 |
| HT 2015 | 19,87 | 19,87 |
| HT 2016 | 19,50 | 20,10 |
| HT 2017 | 19,60 | 19,75 |
| HT 2018 | 19,27 | 19,38 |
| HT 2019 | 18,50 | 18,95 |
| HT 2020 | 19,11 | 19,74 |
| HT 2021 | 19,00 | 19,53 |
| HT 2022 | 18,50 | 19,00 |
| HT 2023 | 17,50 | 17,65 |
| HT 2024 | 16,60 | 17,86 |
| HT 2025 | 16,82 | 17,70 |
| HT 2026 | 16,66 | 17,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 0,85 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 2 024 | 577 |
| HT 2009 | 2 520 | 656 |
| HT 2010 | 2 665 | 634 |
| HT 2011 | 2 394 | 577 |
| HT 2012 | 2 389 | 580 |
| HT 2013 | 2 350 | 660 |
| HT 2014 | 2 258 | 605 |
| HT 2015 | 2 014 | 522 |
| HT 2016 | 1 718 | 450 |
| HT 2017 | 1 446 | 418 |
| HT 2018 | 1 252 | 350 |
| HT 2019 | 1 061 | 297 |
| HT 2020 | 1 291 | 406 |
| HT 2021 | 1 314 | 400 |
| HT 2022 | 929 | 289 |
| HT 2023 | 805 | 218 |
| HT 2024 | 859 | 245 |
| HT 2025 | 847 | 216 |
| HT 2026 | 892 | 251 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · VT 2026 | 17,25 | 0,80 | 10,0 | 702 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 16,66 | 0,80 | 9,9 | 892 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 3,9 | 293 |
Om programmet
Kort beskrivning Dietistprogrammet riktar sig till dig med intresse för mat och hälsa, människokroppen, sjukdomar och samspelet däremellan. Programmet blandar teori och praktik och leder till dietistexamen och behörighet att söka dietistlegitimation. Efter avslutade studier har du möjlighet att arbeta som legitimerad dietist inom hälso- och sjukvård eller fortsätta med fördjupade studier inom ämnet klinisk nutrition. Om programmet Utbildningens huvudämne är klinisk nutrition.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Dietistexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Dietister | 38 200 kr32–45 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-03006
GU-03006 · nationell antagning
892 sökande, 251 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | 3 | 3 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,55 | 58 | 16,66 | 38 | 74 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,36 | 21 | 17,75 | 16 | 93 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 43 | 0,80 | 29 | 74 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Dietistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Dietistprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,66, HP 0,80 och BII 17,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dietistprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 892 personer, varav 251 i första hand. 90 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Dietistprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,66 HT 2026 mot 16,82 HT 2025. Sökande: 892 mot 847.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Dietistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(771)
- Män14 %(121)
- 24 år eller yngre56 %499
- 25–34 år28 %252
- 35 år eller äldre16 %141
- Antagna kvinnor87 %(78)
- Antagna män13 %(12)
Anmälningskod GU-03006. Källa: UHR.