Antagningspoäng Dietistprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Dietistprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Dietistprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 1 185
- +4,6 % mot HT 2025
- Antagna
- 165
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,66 | 17,75 | 0,80 | 892 | 9,9 | −0,16 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 293 | 3,9 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,25 | 18,55 | 0,80 | 702 | 10,0 | +0,03 |
| Umeå universitet Umeå · Urval SD: Alla antogs | – | – | – | 11 | – | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 16,66 | 16,66 | 16,66 | 17,25 | 17,25 | 17,25 |
| 2025 | 16,82 | 16,82 | 16,82 | 17,22 | 17,22 | 17,22 |
| 2024 | 16,60 | 16,60 | 16,60 | 17,10 | 17,10 | 17,10 |
| 2023 | 17,50 | 17,50 | 17,50 | 13,96 | 15,79 | 17,61 |
| 2022 | 18,50 | 18,50 | 18,50 | 16,70 | 17,90 | 19,10 |
| 2021 | 19,00 | 19,00 | 19,00 | 17,60 | 18,50 | 19,40 |
| 2020 | 19,11 | 19,11 | 19,11 | 16,70 | 18,24 | 19,79 |
| 2019 | 18,50 | 18,50 | 18,50 | 18,22 | 18,96 | 19,70 |
| 2018 | 19,27 | 19,27 | 19,27 | 18,23 | 19,17 | 20,10 |
| 2017 | 19,60 | 19,60 | 19,60 | 18,90 | 19,60 | 20,30 |
| 2016 | 19,50 | 19,50 | 19,50 | 18,10 | 19,35 | 20,59 |
| 2015 | 19,87 | 19,87 | 19,87 | 19,63 | 20,17 | 20,70 |
| 2014 | 20,80 | 20,80 | 20,80 | 19,50 | 20,20 | 20,90 |
| 2013 | 20,44 | 20,44 | 20,44 | 19,64 | 20,29 | 20,94 |
| 2012 | 20,60 | 20,60 | 20,60 | 19,50 | 19,90 | 20,30 |
| 2011 | 20,70 | 20,70 | 20,70 | 19,30 | 20,10 | 20,90 |
| 2010 | 20,66 | 20,66 | 20,66 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2025 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2024 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2023 | 0,85 | 0,85 | 0,85 | 0,45 | 0,70 | 0,95 |
| 2022 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 0,75 | 1,00 | 1,25 |
| 2021 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 0,70 | 0,95 | 1,20 |
| 2020 | 1,05 | 1,05 | 1,05 | 0,70 | 0,95 | 1,20 |
| 2019 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | 0,80 | 1,00 | 1,20 |
| 2018 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | 0,85 | 1,08 | 1,30 |
| 2017 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 0,85 | 1,13 | 1,40 |
| 2016 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 0,95 | 1,15 | 1,35 |
| 2015 | 1,25 | 1,25 | 1,25 | 1,10 | 1,20 | 1,30 |
| 2014 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,10 | 1,25 | 1,40 |
| 2013 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,15 | 1,27 | 1,40 |
| 2012 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,10 | 1,20 | 1,30 |
| 2011 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,35 | 1,50 |
| 2010 | 1,50 | 1,50 | 1,50 | 1,20 | 1,35 | 1,50 |
| 2009 | 1,40 | 1,40 | 1,40 | 1,20 | 1,35 | 1,50 |
| 2008 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,45 | 1,60 |
Lön och jobbchanser
Dietister
- Medianlön
- 38 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 31 900 kr – 44 800 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Dietistprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Göteborg): 16,66 i urvalsgruppen BI och 0,80 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Dietistprogrammet?
Vid Umeå universitet (Umeå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Dietistprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,80 beroende på lärosäte, med medianen 0,80. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Dietistprogrammet HT 2026?
1 185 sökte programmet vid 2 lärosäten och 165 antogs, alltså ungefär 7,2 sökande per plats. 290 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Dietistprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,16 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +4,6 %.
Vad tjänar man efter Dietistprogrammet?
Medianlönen för dietister var 38 200 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.