Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1234

BIGymnasiebetyg 12,30 av max 22,5 +2,09 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 13,28 av max 22,5 +0,28 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
469
105 i första hand
Antagna
82
urval 2
Reserver
160
Sökande per plats
5,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)12,2812,3+0,02
Högskoleprov (HP)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Betyg (BII)13,2813,28Oförändrad
Antagna totalt18082−98

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och stigit i 1 (median −1,32). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kostvetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202612,28 → 12,30 (+0,02)–
HT 202514,02 → 10,21 (−3,81)–
HT 202416,61 → 15,20 (−1,41)–
HT 202316,52 → 15,20 (−1,32)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202218,40 → 17,42 (−0,98)0,70 → 0,45 (−0,25)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,28) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du göra skillnad inom mat, hälsa och hållbar utveckling?Kostvetarprogrammet ger dig verktygen att leda och utveckla måltidsverksamheter med fokus på hållbarhet och livsmedelssäkerhet. Du får kompetens att planera säkra och näringsriktiga måltider, utveckla nya livsmedel och bidra till att maten hanteras ansvarsfullt – från produktion till tallrik. Programmet ges på distans med 100 % studietakt under dagtid.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1234 · nationell antagning

469 sökande, 105 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 2 8 Alla antogs 3 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 12,28 116 12,3 52 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 13,28 26 13,28 12 15
HP Högskoleprovet Alla antogs 30 Alla antogs 15 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 134

UMU-S2012 · nationell antagning

Senare del Kostvetarprogrammet, T3, T5. 9 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Kostvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Kostvetarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,3, alla behöriga antogs i HP och BII 13,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kostvetarprogrammet vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 469 personer, varav 105 i första hand. 82 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kostvetarprogrammet vid Umeå universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 12,3 HT 2026 mot 10,21 HT 2025. Sökande: 469 mot 419.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(379)
  • Män19 %(90)
  • 24 år eller yngre19 %87
  • 25–34 år36 %170
  • 35 år eller äldre45 %212
  • Antagna kvinnor80 %(66)
  • Antagna män20 %(16)

Anmälningskod UMU-P1234. Källa: UHR.