Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-73018
VT 2026urval 2 · GU-73000
Söktryck just nu, VT 2027: 972 sökande hittills (267 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 16 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,51, troligen mellan 16,70 och 17,87.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 790
- 117 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 188
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 676
- 160 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 175
- Sökande per plats
- 6,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,86 | 17,13 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,80 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 17,4 | 17,08 | −0,32 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −1,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 32 och minst 1,00 under i 20.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 36 av 37 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 36 av 37 terminer, minst 0,10 under i 34 och minst 0,20 under i 20.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,86 → 17,13 (−0,73) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2026 | 17,31 → 16,08 (−1,23) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2025 | 17,73 → 16,51 (−1,22) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| VT 2025 | 17,03 → 16,10 (−0,93) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2024 | 17,63 → 16,32 (−1,31) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2024 | 16,83 → 15,23 (−1,60) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2023 | 17,50 → 16,22 (−1,28) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| VT 2023 | 16,98 → 14,66 (−2,32) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2022 | 17,02 → 15,23 (−1,79) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| VT 2022 | 16,56 → 15,25 (−1,31) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,86) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,00 | 16,68 |
| VT 2011 | 17,19 | 16,60 |
| HT 2011 | 16,70 | 17,09 |
| VT 2012 | 17,50 | 18,27 |
| HT 2012 | 17,80 | 17,34 |
| VT 2013 | 18,33 | 17,85 |
| HT 2013 | 18,30 | 18,28 |
| VT 2014 | 18,10 | 18,00 |
| HT 2014 | 18,60 | 18,10 |
| VT 2015 | 19,20 | 18,63 |
| HT 2015 | 17,85 | 17,20 |
| VT 2016 | 17,80 | 18,19 |
| HT 2016 | 16,40 | 16,27 |
| VT 2017 | 16,40 | 16,27 |
| HT 2017 | 15,73 | 15,17 |
| VT 2018 | 15,35 | 15,36 |
| HT 2018 | 16,20 | 16,21 |
| VT 2019 | 14,63 | 15,11 |
| HT 2019 | 15,35 | 16,20 |
| VT 2020 | 13,94 | 15,23 |
| HT 2020 | 16,61 | 15,70 |
| VT 2021 | 15,80 | 15,73 |
| HT 2021 | 16,17 | 16,49 |
| VT 2022 | 15,25 | 15,68 |
| HT 2022 | 15,23 | 15,03 |
| VT 2023 | 14,66 | 15,41 |
| HT 2023 | 16,22 | 16,61 |
| VT 2024 | 15,23 | 15,63 |
| HT 2024 | 16,32 | 16,02 |
| VT 2025 | 16,10 | 16,35 |
| HT 2025 | 16,51 | 16,35 |
| VT 2026 | 16,08 | 15,78 |
| HT 2026 | 17,13 | 17,08 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | Alla antogs |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| VT 2010 | 0,50 |
| HT 2010 | 0,70 |
| VT 2011 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,70 |
| VT 2012 | 1,00 |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | 0,95 |
| HT 2013 | 0,85 |
| VT 2014 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,00 |
| VT 2015 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 1,10 |
| HT 2016 | 0,90 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,65 |
| VT 2019 | 0,50 |
| HT 2019 | 0,50 |
| VT 2020 | 0,30 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,70 |
| VT 2022 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,60 |
| VT 2024 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 434 | 111 |
| VT 2009 | 272 | 87 |
| HT 2009 | 421 | 90 |
| VT 2010 | 372 | 96 |
| HT 2010 | 530 | 98 |
| VT 2011 | 485 | 131 |
| HT 2011 | 560 | 116 |
| VT 2012 | 448 | 140 |
| HT 2012 | 603 | 116 |
| VT 2013 | 574 | 160 |
| HT 2013 | 730 | 146 |
| VT 2014 | 619 | 170 |
| HT 2014 | 709 | 146 |
| VT 2015 | 685 | 183 |
| HT 2015 | 729 | 124 |
| VT 2016 | 625 | 155 |
| HT 2016 | 653 | 109 |
| VT 2017 | 576 | 154 |
| HT 2017 | 717 | 150 |
| VT 2018 | 627 | 153 |
| HT 2018 | 723 | 158 |
| VT 2019 | 532 | 147 |
| HT 2019 | 654 | 116 |
| VT 2020 | 515 | 160 |
| HT 2020 | 811 | 174 |
| VT 2021 | 583 | 175 |
| HT 2021 | 796 | 135 |
| VT 2022 | 517 | 141 |
| HT 2022 | 604 | 102 |
| VT 2023 | 431 | 122 |
| HT 2023 | 587 | 95 |
| VT 2024 | 507 | 131 |
| HT 2024 | 618 | 118 |
| VT 2025 | 562 | 146 |
| HT 2025 | 678 | 116 |
| VT 2026 | 676 | 160 |
| HT 2026 | 790 | 117 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning är för dig som vill förstå och förbättra hur vårt samhälle fungerar. Under vårt 3-åriga program får du verktygen för att analysera, utveckla och bidra till en effektiv och rättvis offentlig sektor. Utbildningen kombinerar teori och praktik inom områden som ekonomi, juridik, politik och ledarskap. Detta är kunskaper som är högt eftertraktade i såväl Sverige som internationellt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Masterprogrammet i Offentlig förvaltning, PolicyanalysBI–HP–Sökande/plats7,3
- Masterprogrammet i Offentlig förvaltning, Redovisning och revisionBI–HP–Sökande/plats6,7
- Masterprogrammet i Offentlig förvaltning, Organisering, management och samhälleBI–HP–Sökande/plats7,3
- Kultur och demokrati, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,9
- Kommunikatörsprogrammet med inriktning mot myndigheter och offentlig förvaltningBI–HP–Sökande/plats6,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-73018
GU-73018 · nationell antagning
790 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3,5 | 4 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,86 | 53 | 17,13 | 52 | 132 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,4 | 10 | 17,08 | 10 | 59 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 34 | 0,80 | 34 | 115 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
VT 2026: anmälningskod GU-73000
GU-73000 · nationell antagning
676 sökande, 160 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3,5 | 3 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,31 | 53 | 16,08 | 52 | 119 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,29 | 10 | 15,78 | 11 | 57 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 34 | 0,70 | 34 | 90 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,13, HP 0,80 och BII 17,08. VT 2026: BI 16,08, HP 0,70 och BII 15,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 790 personer, varav 117 i första hand. 100 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 972 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogrammet i offentlig förvaltning vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,13 HT 2026 mot 16,51 HT 2025. Sökande: 790 mot 678.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(556)
- Män30 %(234)
- 24 år eller yngre78 %616
- 25–34 år16 %124
- 35 år eller äldre6 %50
- Antagna kvinnor67 %(67)
- Antagna män33 %(33)
Anmälningskod GU-73018. Källa: UHR.