Medie- och kommunikationsvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-71011
VT 2026urval 2 · GU-71021
Söktryck just nu, VT 2027: 865 sökande hittills (202 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,92, troligen mellan 18,00 och 19,66.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 127
- 188 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 232
- Sökande per plats
- 20,5
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 996
- 280 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 289
- Sökande per plats
- 19,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,6 | 18,75 | −0,85 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 0,95 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,6 | 18,45 | −0,15 |
| Antagna totalt | 60 | 55 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 13 terminer och legat kvar i 1 (median −0,75). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 13 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,60 → 18,75 (−0,85) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| VT 2026 | 19,38 → 18,13 (−1,25) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,86 → 19,11 (−0,75) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| VT 2025 | 19,20 → 18,18 (−1,02) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,74 → 19,22 (−0,52) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2024 | 19,11 → 17,92 (−1,19) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2023 | 19,84 → 19,53 (−0,31) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| VT 2023 | 19,17 → 18,30 (−0,87) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,10 → 19,74 (−0,36) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2022 | 18,40 → 17,54 (−0,86) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 19,84 | 18,97 |
| VT 2021 | 18,80 | 18,80 |
| HT 2021 | 18,85 | 19,69 |
| VT 2022 | 17,54 | 17,03 |
| HT 2022 | 19,74 | 19,35 |
| VT 2023 | 18,30 | 18,04 |
| HT 2023 | 19,53 | 19,00 |
| VT 2024 | 17,92 | 18,65 |
| HT 2024 | 19,22 | 19,27 |
| VT 2025 | 18,18 | 18,23 |
| HT 2025 | 19,11 | 18,20 |
| VT 2026 | 18,13 | 17,45 |
| HT 2026 | 18,75 | 18,45 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,95 |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,85 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,85 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 1 357 | 272 |
| VT 2021 | 884 | 277 |
| HT 2021 | 1 212 | 230 |
| VT 2022 | 665 | 174 |
| HT 2022 | 1 255 | 250 |
| VT 2023 | 760 | 238 |
| HT 2023 | 1 228 | 238 |
| VT 2024 | 866 | 246 |
| HT 2024 | 1 311 | 241 |
| VT 2025 | 893 | 271 |
| HT 2025 | 1 311 | 232 |
| VT 2026 | 996 | 280 |
| HT 2026 | 1 127 | 188 |
Om programmet
Programmet omfattar totalt sex terminer varav tre i medie- och kommunikationsvetenskap, två som är inriktade mot kvalificerat kommunikationsarbete och en valfri termin. Medie- och kommunikationsvetenskap Du börjar med att läsa tre terminer med ämneskurser i medie- och kommunikationsvetenskap. Under den första terminen introduceras du till centrala teorier, modeller och begrepp inom ämnet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-71011
GU-71011 · nationell antagning
1 127 sökande, 188 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,6 | 36 | 18,75 | 32 | 215 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,6 | 3 | 18,45 | 3 | 42 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 20 | 0,95 | 19 | 139 |
VT 2026: anmälningskod GU-71021
GU-71021 · nationell antagning
996 sökande, 280 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,38 | 32 | 18,13 | 29 | 259 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,99 | 3 | 17,45 | 3 | 51 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 19 | 1,00 | 17 | 161 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,75, HP 0,95 och BII 18,45. VT 2026: BI 18,13, HP 1,00 och BII 17,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 127 personer, varav 188 i första hand. 55 antogs, alltså 20,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 865 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Medie- och kommunikationsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,75 HT 2026 mot 19,11 HT 2025. Sökande: 1 127 mot 1 311.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(952)
- Män16 %(175)
- 24 år eller yngre84 %952
- 25–34 år15 %165
- 35 år eller äldre1 %10
- Antagna kvinnor84 %(46)
- Antagna män16 %(9)
Anmälningskod GU-71011. Källa: UHR.