Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · HDA-H3PUL

BIGymnasiebetyg 16,51 av max 22,5 +1,77 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,43 av max 22,5 +0,58 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · HDA-V3MVM

BIGymnasiebetyg 14,22 av max 22,5 +0,66 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,45 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 15,63 av max 22,5 +0,94 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 2 613 sökande hittills (628 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg16,03troligen mellan 15,22 och 16,49
HPHögskoleprovet0,65troligen mellan 0,60 och 0,70

BII (kompletterade betyg): 16,92, troligen mellan 16,27 och 17,27.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 923
741 i första hand
Antagna
125
urval 2
Reserver
882
Sökande per plats
23,4
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 770
383 i första hand
Antagna
170
urval 2
Reserver
502
Sökande per plats
10,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,416,51−0,89
Högskoleprov (HP)0,750,65−0,10
Betyg (BII)17,5416,43−1,11
Antagna totalt150125−25

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,68). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,40 → 16,51 (−0,89)0,75 → 0,65 (−0,10)
VT 202614,85 → 14,22 (−0,63)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202515,42 → 14,74 (−0,68)0,50 → 0,45 (−0,05)
VT 202514,00 → 13,56 (−0,44)0,40 → 0,35 (−0,05)
HT 202415,49 → 14,47 (−1,02)0,50 → 0,40 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466
Högskolan Dalarna Falun · Distans · Du tittar på den här 16,510,6523,42 923

Om programmet

Programmet erbjuds delvis nätbaserat men även med obligatoriska träffar på campus, därmed finns möjligheten att studera en del på distans. Praktiken, som utgör ungefär 1/3 av utbildningen, genomförs i hela Dalarna och fördelas i samverkan med studentkåren. Sjuksköterskeprogrammet förbereder framtidens sjuksköterskor för att samverka, leda och utveckla hälso- och sjukvården såväl nationellt som internationellt. Omvårdnad är sjuksköterskans huvudsakliga ämnes- och kunskapsområde.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Dalarna

Alla program vid Högskolan Dalarna

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 3 anmälningskoder

HDA-H3PUL · nationell antagning

2 923 sökande, 741 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 5 3,5 4 43
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,4 60 16,51 49 367
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,54 33 16,43 29 522
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,75 50 0,65 42 341
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 14

HDA-H3PUM · nationell antagning

Senare del Sjuksköterskeprogrammet. 22 sökande, 15 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APG Lärosätets eget urval Alla antogs 16 Alla antogs 16 0

HDA-H3QCE · nationell antagning · inställd

0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
VT 2026: 2 anmälningskoder

HDA-V3MVM · nationell antagning

1 770 sökande, 383 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 8 3 5 22
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,85 85 14,22 65 187
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,83 52 15,63 42 315
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,50 74 0,45 57 187
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 12

HDA-V3NMV · nationell antagning

Senare del Sjuksköterskeprogrammet. 26 sökande, 22 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APG Lärosätets eget urval Alla antogs 23 Alla antogs 20 0

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Dalarna HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,51, HP 0,65 och BII 16,43. VT 2026: BI 14,22, HP 0,45 och BII 15,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Dalarna?

HT 2026 sökte 2 923 personer, varav 741 i första hand. 125 antogs, alltså 23,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 613 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Dalarna?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,51 HT 2026 mot 14,74 HT 2025. Sökande: 2 923 mot 1 912.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor84 %(2 466)
  • Män16 %(457)
  • 24 år eller yngre25 %718
  • 25–34 år38 %1 121
  • 35 år eller äldre37 %1 084
  • Antagna kvinnor89 %(111)
  • Antagna män11 %(14)

Anmälningskod HDA-H3PUL. Källa: UHR.