Är du reserv efter urval 1 har du goda chanser: BI-gränsen sjönk till urval 2 i 86 % av 13 994 programantagningar HT 2010–HT 2026, med median −0,59. Men den sjunker minst där den är högst: under 16,00 sjönk den med median 0,90, på 20,00 och över bara 0,21.

Publicerad 3 november 2026 · UHR:s antagningsstatistik HT 2010–HT 2026 · uppdateras när ny statistik kommer

Räkna på din reservchans

Skriv in gränsen i urval 1 för programmet (lägsta antagna i din urvalsgrupp) och dina egna poäng. Vi jämför med alla program där gränsen i urval 1 låg nära, ±0,50 i BI och ±0,10 i HP, och visar hur ofta gränsen efter urval 2 nådde ner till dina poäng.

Reservkalkylator

Urvalsgrupp

Exempel: var gränsen 18,40 och har du 18,15 (0,25 under) nådde gränsen i urval 2 ner till dig i 78 % av 2 361 jämförbara fall. Var gränsen 21,00 och har du 20,75 gjorde den det i 53 % av 941.

Hur långt sjunker BI-gränsen?

Andel programantagningar HT 2010–HT 2026 där gränsen efter urval 2 låg minst så här mycket under gränsen i urval 1 (eller där alla behöriga antogs), efter hur hög gränsen var i urval 1.

BI: gränsen sjönk minst …
Gräns i urval 1FallMedian0,100,250,501,001,50
Alla13 994−0,5983 %75 %62 %40 %29 %
under 16,003 541−0,9088 %85 %81 %70 %59 %
16,00–17,994 262−0,8486 %82 %72 %48 %31 %
18,00–19,994 002−0,5681 %74 %56 %26 %13 %
20,00 och över2 189−0,2174 %48 %21 %5 %3 %

Läs raden för ditt program: ligger du 0,50 under en gräns på 16,00–17,99 nådde gränsen ner till dig i 72 % av fallen. På program med 20,00 och över sjönk gränsen sällan 0,50 eller mer: det hände i 21 % av fallen. En trolig förklaring: på de mest eftersökta programmen ligger många reserver tätt under gränsen, så några tackanden räcker bara en kort bit ner i listan.

Och HP-gränsen?

HP-gränsen rör sig mindre (HT 2010–HT 2026). Den sjönk i 68 % av 13 074 fall och var oförändrad i 31 %; medianen är −0,05, ett steg på provets skala.

HP: gränsen sjönk minst …
Gräns i urval 1FallMedian0,050,100,200,30
Alla13 074−0,0568 %50 %28 %19 %
under 0,804 113−0,1083 %72 %52 %42 %
0,80–0,992 660−0,1078 %60 %30 %18 %
1,00–1,192 471−0,0566 %44 %18 %9 %
1,20 och över3 830±0,0046 %22 %5 %2 %

Termin för termin

Mönstret är stabilt sedan HT 2010. På vårterminen sjunker gränsen lite mer än på höstterminen: median −0,66 mot −0,57, och BI-gränsen sjönk i 93 % av vårens fall mot 85 % på hösten.

Hösttermin (HT)

0 50 100 201120142017202020232026 Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2010: 90Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2011: 88Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2012: 87Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2013: 88Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2014: 75Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2015: 74Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2016: 78Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2017: 86Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2018: 88Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2019: 83Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2020: 84Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2021: 83Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2022: 88Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2023: 86Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2024: 89Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2025: 87Andel program där BI-gränsen sjönk HT 2026: 88 88

Vårtermin (VT)

0 50 100 201120142017202020232026 Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2011: 94Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2012: 95Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2013: 97Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2014: 93Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2015: 90Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2016: 93Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2017: 88Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2018: 96Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2019: 95Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2020: 94Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2021: 92Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2022: 93Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2023: 91Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2024: 92Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2025: 91Andel program där BI-gränsen sjönk VT 2026: 91 91
Program på nybörjarnivå med en BI-gräns i urval 1. Källa: UHR, bearbetat av Antagningstats.
Visa som tabell
Andel program där BI-gränsen sjönk från urval 1 till urval 2 (%)
TerminAndel program där BI-gränsen sjönk
HT 201090
VT 201194
HT 201188
VT 201295
HT 201287
VT 201397
HT 201388
VT 201493
HT 201475
VT 201590
HT 201574
VT 201693
HT 201678
VT 201788
HT 201786
VT 201896
HT 201888
VT 201995
HT 201983
VT 202094
HT 202084
VT 202192
HT 202183
VT 202293
HT 202288
VT 202391
HT 202386
VT 202492
HT 202489
VT 202591
HT 202587
VT 202691
HT 202688
Visa alla terminer
TerminProgramSjönkDärav till alla antogsStegMedian
HT 20261 067938 (88 %)13128−0,57
VT 2026201182 (91 %)258−0,68
HT 2025923805 (87 %)13426−0,51
VT 2025183167 (91 %)273−0,65
HT 2024850753 (89 %)15511−0,58
VT 2024168154 (92 %)263−0,79
HT 2023780674 (86 %)13223−0,60
VT 2023185168 (91 %)312−0,71
HT 2022860754 (88 %)13020−0,65
VT 2022197183 (93 %)242−0,71
HT 2021887739 (83 %)11936−0,57
VT 2021183169 (92 %)181−0,52
HT 2020814681 (84 %)13527−0,51
VT 2020162153 (94 %)304−0,80
HT 2019710587 (83 %)13427−0,58
VT 2019150142 (95 %)432−0,81
HT 2018678594 (88 %)13218−0,69
VT 2018141136 (96 %)252−0,88
HT 2017607522 (86 %)8018−0,64
VT 2017134118 (88 %)173−0,71
HT 2016589458 (78 %)6030−0,64
VT 2016129120 (93 %)40−0,69
HT 2015587433 (74 %)5435−0,44
VT 2015117105 (90 %)53−0,52
HT 2014572428 (75 %)4937−0,45
VT 2014120111 (93 %)111−0,60
HT 2013535470 (88 %)6910−0,60
VT 2013110107 (97 %)161−0,55
HT 2012478414 (87 %)639−0,55
VT 20128884 (95 %)130−0,53
HT 2011406359 (88 %)835−0,50
VT 20117268 (94 %)70−0,48
HT 2010311279 (90 %)482−0,50

Vad det betyder för dig

  • Svara ja i tid. Reservplatsen gäller bara om du svarar på första beskedet senast sista svarsdag. Läs mer i guiden om reservplatser.
  • Några tiondelar under är ofta nog på program där gränsen ligger under 18: där nådde gränsen minst 0,25 längre ner i 82 %–85 % av fallen.
  • På de mest sökta programmen (BI 20,00 och över) är en reservplats 0,50 eller mer under gränsen sällan nog: gränsen nådde så långt ner i 21 % av fallen. Där är det högskoleprovet, ett program till eller nästa termin som öppnar dörren.
  • Gränsen kan också stiga. Det hände i 3 % av BI-fallen, till exempel när platserna fördelades om mellan urvalsgrupperna eller när sena sökande med högre meriter kom med i urval 2.

Metod och data

Underlaget är UHR:s antagningsstatistik för alla program på nybörjarnivå, HT 2010–HT 2026: 14 711 programantagningar där UHR publicerat både urval 1 och urval 2, varav 13 994 med en BI-gräns och 13 074 med en HP-gräns i urval 1. Ett fall är ett program, en termin och en urvalsgrupp. ”Alla behöriga antogs” i urval 2 räknas som att gränsen nådde hela vägen ner; grupper där ingen antogs i urval 2 räknas inte. Senare delar av program ingår inte.

”Nådde ner till dina poäng” betyder att gränsen efter urval 2 var lika med eller lägre än dina poäng. Har flera samma poäng som gränsen avgör lottning, så exakt på gränsen är ingen garanti. Antagningar som lärosätena gör efter urval 2 finns inte i statistiken. Många lärosäten antar också fler än platserna i urval 1 (överintag), räknat med att några tackar nej. Därför antas oftast färre i urval 2 än i urval 1, och varje nej blir inte en plats för en reserv. Kalkylatorn räknar på samma data och kräver minst 30 jämförbara fall.

Ladda ner data som CSV (14 711 rader: program, termin, BI och HP i urval 1 och urval 2). Fri att använda med källa Antagningstats och UHR.

Vanliga frågor

Hur ofta kommer reserver in i urval 2?

Ofta. BI-gränsen var lägre efter urval 2 än i urval 1 i 86 % av 13 994 programantagningar HT 2010–HT 2026 (median −0,59). Varje sänkning betyder att reserver i betygsurvalet antogs.

Hur långt under gränsen kan jag ligga och ändå komma in?

Det beror mest på hur hög gränsen är. Låg gränsen i urval 1 under 16,00 nådde den i 81 % av fallen minst 0,50 längre ner i urval 2. Låg den på 20,00 eller mer gjorde den det bara i 21 % av fallen.

Sjunker HP-gränsen lika mycket?

Nej. HP-gränsen sjönk i 68 % av fallen, med median −0,05. På program där HP-gränsen låg på 1,20 eller mer sjönk den minst 0,10 i bara 22 % av fallen.

Måste jag svara för att stå kvar som reserv?

Ja. Du måste svara ja på det första antagningsbeskedet på antagning.se senast sista svarsdag, både för platser och reservplatser du vill behålla. Annars stryks alla dina utbildningar.

Får man veta något efter urval 2?

Efter urval 2 tar lärosätena över reservlistorna och kallar reserver när platser blir lediga. De antagningarna syns inte i UHR:s statistik, så verkligheten är något bättre för reserver än siffrorna här.

Källor

Siffrorna räknas om automatiskt när vi hämtar ny statistik från UHR. Hittar du ett fel? Hör av dig.