Normeringstabellen visar hur många rätt som gav varje normerad poäng på ett visst prov. Den senaste gäller provet 18 april 2026 (våren 2026): där gav till exempel 51–53 rätt verbalt och 45–47 rätt kvantitativt 1,0 på respektive del.
Senast granskad oktober 2026 mot UHR och studera.nu
Hur många rätt för 1,0, 1,5 och 2,0?
Antal rätt av 80 som krävdes per del, våren 2024 till våren 2026. Skillnaderna visar varför en tabell bara gäller sitt eget prov.
| Prov | 1,0 verbal | 1,0 kvant. | 1,5 verbal | 1,5 kvant. | 2,0 verbal | 2,0 kvant. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Våren 2026 | 51 | 45 | 67 | 64 | 77 | 76 |
| Hösten 2025 | 50 | 44 | 65 | 63 | 76 | 76 |
| Våren 2025 | 50 | 45 | 66 | 63 | 77 | 75 |
| Hösten 2024 | 49 | 43 | 65 | 61 | 76 | 74 |
| Våren 2024 | 46 | 44 | 63 | 61 | 76 | 75 |
Våren 2026: provet 18 april 2026
78 397 deltagare. Medelvärde 0,88 för hela provet (0,81 verbal, 0,95 kvantitativ). Källa: UHR, verbal del och kvantitativ del (PDF).
Hela tabellen, våren 2026
| Normerad poäng | Verbal: antal rätt | Kvantitativ: antal rätt |
|---|---|---|
| 0,0 | 0–19 | 0–17 |
| 0,1 | 20–21 | 18–19 |
| 0,2 | 22–24 | 20–21 |
| 0,3 | 25–28 | 22–23 |
| 0,4 | 29–31 | 24–26 |
| 0,5 | 32–35 | 27–29 |
| 0,6 | 36–39 | 30–33 |
| 0,7 | 40–43 | 34–36 |
| 0,8 | 44–46 | 37–40 |
| 0,9 | 47–50 | 41–44 |
| 1,0 | 51–53 | 45–47 |
| 1,1 | 54–57 | 48–51 |
| 1,2 | 58–60 | 52–56 |
| 1,3 | 61–64 | 57–60 |
| 1,4 | 65–66 | 61–63 |
| 1,5 | 67–68 | 64–66 |
| 1,6 | 69–70 | 67–69 |
| 1,7 | 71–72 | 70–71 |
| 1,8 | 73–74 | 72–73 |
| 1,9 | 75–76 | 74–75 |
| 2,0 | 77–80 | 76–80 |
Hösten 2025: provet 19 oktober 2025
56 723 deltagare. Medelvärde 0,90 för hela provet (0,84 verbal, 0,97 kvantitativ). Källa: UHR, verbal del och kvantitativ del (PDF).
Hela tabellen, hösten 2025
| Normerad poäng | Verbal: antal rätt | Kvantitativ: antal rätt |
|---|---|---|
| 0,0 | 0–20 | 0–16 |
| 0,1 | 21–22 | 17–18 |
| 0,2 | 23–25 | 19–20 |
| 0,3 | 26–27 | 21–22 |
| 0,4 | 28–31 | 23–24 |
| 0,5 | 32–34 | 25–27 |
| 0,6 | 35–37 | 28–31 |
| 0,7 | 38–41 | 32–35 |
| 0,8 | 42–45 | 36–39 |
| 0,9 | 46–49 | 40–43 |
| 1,0 | 50–53 | 44–47 |
| 1,1 | 54–57 | 48–51 |
| 1,2 | 58–60 | 52–55 |
| 1,3 | 61–62 | 56–58 |
| 1,4 | 63–64 | 59–62 |
| 1,5 | 65–67 | 63–66 |
| 1,6 | 68–69 | 67–69 |
| 1,7 | 70–71 | 70–71 |
| 1,8 | 72–73 | 72–73 |
| 1,9 | 74–75 | 74–75 |
| 2,0 | 76–80 | 76–80 |
Våren 2025: provet 5 april 2025
74 609 deltagare. Medelvärde 0,87 för hela provet (0,81 verbal, 0,93 kvantitativ). Källa: UHR, verbal del och kvantitativ del (PDF).
Hela tabellen, våren 2025
| Normerad poäng | Verbal: antal rätt | Kvantitativ: antal rätt |
|---|---|---|
| 0,0 | 0–19 | 0–17 |
| 0,1 | 20–21 | 18–20 |
| 0,2 | 22–24 | 21–22 |
| 0,3 | 25–27 | 23–24 |
| 0,4 | 28–30 | 25–27 |
| 0,5 | 31–34 | 28–30 |
| 0,6 | 35–38 | 31–34 |
| 0,7 | 39–42 | 35–37 |
| 0,8 | 43–45 | 38–40 |
| 0,9 | 46–49 | 41–44 |
| 1,0 | 50–53 | 45–47 |
| 1,1 | 54–57 | 48–51 |
| 1,2 | 58–60 | 52–55 |
| 1,3 | 61–63 | 56–59 |
| 1,4 | 64–65 | 60–62 |
| 1,5 | 66–68 | 63–65 |
| 1,6 | 69–70 | 66–68 |
| 1,7 | 71–72 | 69–70 |
| 1,8 | 73–74 | 71–72 |
| 1,9 | 75–76 | 73–74 |
| 2,0 | 77–80 | 75–80 |
Hösten 2024: provet 20 oktober 2024
49 037 deltagare. Medelvärde 0,89 för hela provet (0,83 verbal, 0,96 kvantitativ). Källa: UHR, verbal del och kvantitativ del (PDF).
Hela tabellen, hösten 2024
| Normerad poäng | Verbal: antal rätt | Kvantitativ: antal rätt |
|---|---|---|
| 0,0 | 0–19 | 0–16 |
| 0,1 | 20–21 | 17–18 |
| 0,2 | 22–24 | 19–20 |
| 0,3 | 25–27 | 21–22 |
| 0,4 | 28–30 | 23–24 |
| 0,5 | 31–33 | 25–27 |
| 0,6 | 34–36 | 28–30 |
| 0,7 | 37–40 | 31–34 |
| 0,8 | 41–44 | 35–38 |
| 0,9 | 45–48 | 39–42 |
| 1,0 | 49–52 | 43–45 |
| 1,1 | 53–55 | 46–49 |
| 1,2 | 56–59 | 50–53 |
| 1,3 | 60–61 | 54–56 |
| 1,4 | 62–64 | 57–60 |
| 1,5 | 65–67 | 61–63 |
| 1,6 | 68–69 | 64–66 |
| 1,7 | 70–71 | 67–69 |
| 1,8 | 72–73 | 70–71 |
| 1,9 | 74–75 | 72–73 |
| 2,0 | 76–80 | 74–80 |
Våren 2024: provet 13 april 2024
62 634 deltagare. Medelvärde 0,89 för hela provet (0,83 verbal, 0,94 kvantitativ). Källa: UHR, verbal del och kvantitativ del (PDF).
Hela tabellen, våren 2024
| Normerad poäng | Verbal: antal rätt | Kvantitativ: antal rätt |
|---|---|---|
| 0,0 | 0–18 | 0–17 |
| 0,1 | 19–20 | 18–19 |
| 0,2 | 21–22 | 20–21 |
| 0,3 | 23–25 | 22–23 |
| 0,4 | 26–28 | 24–26 |
| 0,5 | 29–32 | 27–28 |
| 0,6 | 33–35 | 29–32 |
| 0,7 | 36–38 | 33–35 |
| 0,8 | 39–42 | 36–39 |
| 0,9 | 43–45 | 40–43 |
| 1,0 | 46–50 | 44–46 |
| 1,1 | 51–53 | 47–50 |
| 1,2 | 54–56 | 51–54 |
| 1,3 | 57–59 | 55–57 |
| 1,4 | 60–62 | 58–60 |
| 1,5 | 63–65 | 61–64 |
| 1,6 | 66–68 | 65–67 |
| 1,7 | 69–70 | 68–69 |
| 1,8 | 71–72 | 70–71 |
| 1,9 | 73–75 | 72–74 |
| 2,0 | 76–80 | 75–80 |
Så läser du tabellen
- Räkna dina rätt på verbal del (ORD, LÄS, MEK, ELF) och kvantitativ del (XYZ, KVA, NOG, DTK) var för sig, högst 80 per del.
- Leta upp raden för varje del i tabellen för ditt prov.
- Ta medelvärdet. Exempel våren 2026: 61–64 rätt verbalt ger 1,3 och 64–66 rätt kvantitativt ger 1,5, så resultatet blir (1,3 + 1,5) / 2 = 1,40.
Slipp räkna själv: normeringskalkylatorn gör uppslaget åt dig, för alla prov på den här sidan. Tabeller för äldre prov än våren 2024 finns hos UHR (studera.nu).
Vanliga frågor
Hur många rätt behövdes för 1,0 på högskoleprovet våren 2026?
51–53 rätt på verbal del och 45–47 rätt på kvantitativ del gav 1,0 som normerad delpoäng på provet 18 april 2026.
Hur många rätt behövdes för 1,5 på högskoleprovet våren 2026?
67–68 rätt på verbal del och 64–66 rätt på kvantitativ del gav 1,5 som normerad delpoäng på provet 18 april 2026.
Hur många rätt behövdes för 2,0 på högskoleprovet våren 2026?
77–80 rätt på verbal del och 76–80 rätt på kvantitativ del gav 2,0 som normerad delpoäng på provet 18 april 2026.
När kommer normeringen för provet 18 oktober 2026?
UHR publicerar normeringstabellerna när resultaten är klara, drygt en månad efter provet. För provet 18 oktober 2026 väntas de i slutet av november 2026. Vi lägger in tabellen här när den finns.
Kan jag använda en gammal tabell för ett nytt prov?
Bara som en grov uppskattning. Varje prov normeras för sig eftersom svårighetsgraden varierar, och samma antal rätt kan ge en tiondel mer eller mindre på ett annat prov.
Källor
- UHR: verbal del 18 april 2026 (PDF)
- UHR: kvantitativ del 18 april 2026 (PDF)
- UHR: verbal del 19 oktober 2025 (PDF)
- UHR: kvantitativ del 19 oktober 2025 (PDF)
- UHR: verbal del 5 april 2025 (PDF)
- UHR: kvantitativ del 5 april 2025 (PDF)
- UHR: verbal del 20 oktober 2024 (PDF)
- UHR: kvantitativ del 20 oktober 2024 (PDF)
- UHR: verbal del 13 april 2024 (PDF)
- UHR: kvantitativ del 13 april 2024 (PDF)
- Studera.nu: Frågor, facit och normering från senaste provet
- Studera.nu: Tidigare högskoleprov (provhäften och facit)
Senast granskad oktober 2026. Antagningstats är inte en del av UHR; vid skillnader gäller UHR:s och studera.nu:s uppgifter. Varje tabell är kontrollerad rad för rad mot UHR:s PDF för just det provet. Hittar du ett fel? Hör av dig.