Ett bra resultat är ett som räcker till utbildningen du vill gå. Som riktmärke: medelvärdet var 0,88 på provet 18 april 2026, hälften fick 0,90 eller lägre, och 1,50 var bättre än 92,8 % av de 78 397 deltagarna.
Senast granskad oktober 2026 mot UHR och studera.nu
Vad varje resultat betyder
”Bättre än” är andelen deltagare som fick ett lägre resultat. Kolumnen ”snitt 4 prov” är medelvärdet av de 4 senaste proven och svänger mindre än ett enskilt prov. ”Räckte till” är hur många program med sifferangiven HP-gräns HT 2026 som hade gränsen på eller under poängen.
| Resultat | Bättre än | Snitt 4 prov | Fick minst | Räckte till |
|---|---|---|---|---|
| 0,50 | 17,2 % | 16,0 % | 64 902 | 120 program |
| 0,70 | 32,2 % | 30,9 % | 53 184 | 261 program |
| 0,80 | 40,7 % | 39,8 % | 46 463 | 334 program |
| 0,90 | 49,8 % | 49,3 % | 39 392 | 421 program |
| 1,00 | 58,9 % | 58,7 % | 32 220 | 492 program |
| 1,10 | 67,6 % | 67,6 % | 25 393 | 553 program |
| 1,20 | 75,8 % | 75,8 % | 18 935 | 625 program |
| 1,30 | 82,7 % | 82,8 % | 13 530 | 681 program |
| 1,40 | 88,4 % | 88,5 % | 9 097 | 737 program |
| 1,50 | 92,8 % | 92,9 % | 5 628 | 779 program |
| 1,60 | 96,0 % | 96,0 % | 3 130 | 808 program |
| 1,70 | 98,0 % | 98,0 % | 1 585 | 824 program |
| 1,80 | 99,1 % | 99,2 % | 722 | 837 program |
| 1,90 | 99,7 % | 99,7 % | 253 | 838 program |
| 2,00 | 99,9 % | 99,9 % | 47 | 838 program |
Av 838 program med sifferangiven HP-gräns HT 2026. På ytterligare 663 program antogs alla behöriga i HP-gruppen. Klicka på ett resultat för att se hur många rätt det krävde.
Bra jämfört med vad?
Med alla som skrev
Redan 1,00 ligger över snittet. Men snittet säger inget om konkurrensen till en viss utbildning: på de mest sökta programmen räcker inte ens 1,50.
Med din målutbildning
Det mått som avgör är den senaste gränsen i urvalsgruppen HP för just den utbildningen och det lärosätet. Gränsen kan röra sig 0,05–0,10 mellan åren, så sikta gärna ett steg över. HP-mål visar gränsen och vad den motsvarar i antal rätt.
Med ditt förra resultat
Kurvan är brantast i mitten. Mellan 0,90 och 1,20 passerar du 26,0 % av deltagarna, men mellan 1,50 och 1,80 bara 6,3 %. Högt upp på skalan kostar varje steg fler rätt, men varje steg öppnar också de program med högst gränser.
HP-gränser för populära program
Lägsta, median och högsta HP-gräns bland lärosätena HT 2026. Samma utbildning kan skilja mycket mellan orterna.
| Program | Lägst | Median | Högst |
|---|---|---|---|
| Läkarprogrammet | 1,60 | 1,70 | 1,80 |
| Psykologprogrammet | 1,25 | 1,45 | 1,70 |
| Tandläkarprogrammet | 1,40 | 1,45 | 1,45 |
| Juristprogrammet | 1,25 | 1,40 | 1,60 |
| Civilekonomprogrammet | 0,65 | 0,95 | 1,35 |
| Socionomprogrammet | 0,55 | 0,85 | 1,40 |
| Sjuksköterskeprogrammet | 0,05 | 0,68 | 1,25 |
Alla program med högst HP-gräns finns i topplistan.
Hur svårt är högskoleprovet?
Provet är gjort för att skilja ut alla nivåer, så få får allt rätt. Våren 2026 krävdes 76 rätt av 160 för 1,00, och hälften av deltagarna fick 0,90 eller lägre. Så här fördelade sig de 78 397 deltagarna:
| Resultat | Deltagare | Andel |
|---|---|---|
| 0,00–0,45 | 13 495 | 17,2 % |
| 0,50–0,95 | 32 682 | 41,7 % |
| 1,00–1,45 | 26 592 | 33,9 % |
| 1,50–1,95 | 5 581 | 7,1 % |
| 2,00 | 47 | 0,1 % |
Källa: UHR:s fördelningstabell för hela provet. Snittet över de 4 senaste proven: 7,1 % fick 1,50 eller mer.
Snittet på högskoleprovet
Medelvärdet var 0,88 på provet 18 april 2026. De senaste 5 proven har det legat mellan 0,87 och 0,90.
| Prov | Deltagare | Medelvärde | Median |
|---|---|---|---|
| Våren 2026 | 78 397 | 0,88 | 0,90 |
| Hösten 2025 | 56 723 | 0,90 | 0,90 |
| Våren 2025 | 74 609 | 0,87 | 0,85 |
| Hösten 2024 | 49 037 | 0,89 | 0,90 |
| Våren 2024 | 62 634 | 0,89 | 0,90 |
Max är 2,0: hur många rätt krävs och hur många får det?
Det högsta resultatet är 2,00. Det kräver 2,0 på både verbal och kvantitativ del: våren 2026 77–80 rätt verbalt och 76–80 rätt kvantitativt, alltså minst 153 av 160. Hur många rätt som krävs för andra resultat visar normeringskalkylatorn.
Hur många får 2,0?
Våren 2026 fick 47 av 78 397 deltagare 2,00, alltså 0,06 %.
| Prov | Minst rätt av 160 | Fick 2,00 | Andel |
|---|---|---|---|
| Våren 2026 | 153 | 47 | 0,06 % |
| Hösten 2025 | 152 | 43 | 0,08 % |
| Våren 2025 | 152 | 40 | 0,05 % |
| Hösten 2024 | 150 | 23 | 0,05 % |
| Våren 2024 | 151 | 22 | 0,04 % |
Snittet första gången
UHR:s resultatfördelning redovisar alla deltagare tillsammans och skiljer inte ut dem som skriver för första gången. Ett kontrollerbart ”förstagångssnitt” går därför inte att räkna fram, och siffror från forum eller kursföretag är inte representativa. Ett bättre första riktmärke är ditt eget resultat på ett helt gammalt prov under rätt tid, rättat med provets egen normering.
Vanliga frågor
Vad är ett bra resultat på högskoleprovet?
Det beror på vad du söker. Som jämförelse var medelvärdet 0,88 våren 2026, och 1,00 var bättre än 58,9 % av deltagarna. Ett bra resultat är ett som når HP-gränsen för utbildningen du vill gå.
Är 1,0 bra på högskoleprovet?
Ja, 1,0 ligger över snittet (0,88 våren 2026) och var bättre än 58,9 % av deltagarna. HT 2026 hade 1,0 räckt till 492 av 838 program med en HP-gräns.
Är 1,5 bra på högskoleprovet?
Ja. Våren 2026 fick 7,2 % av deltagarna 1,5 eller mer. HT 2026 hade 1,5 räckt till 779 av 838 program med en HP-gräns.
Hur många får 2,0 på högskoleprovet?
Våren 2026 fick 47 av 78 397 deltagare 2,0, alltså 0,06 %.
Hur svårt är högskoleprovet?
Provet är gjort för att skilja ut alla nivåer, så nästan ingen får allt rätt. Våren 2026 krävdes 76 rätt av 160 för 1,00, hälften av deltagarna fick 0,90 eller lägre och 7,2 % fick 1,50 eller mer.
Vad är det högsta man kan få på högskoleprovet?
2,00, vilket kräver 2,0 på både verbal och kvantitativ del. Våren 2026 krävdes minst 153 rätt av 160 för det, och 47 deltagare (0,06 %) fick 2,00.
Vad är snittet på högskoleprovet?
Medelvärdet var 0,88 på provet 18 april 2026. De senaste 4 proven har snittet legat mellan 0,87 och 0,90. UHR redovisar inte separat hur förstagångsskrivare presterar.
Källor
- UHR: fördelningstabell hela provet 18 april 2026 (PDF)
- UHR: fördelningstabell hela provet 19 oktober 2025 (PDF)
- UHR: fördelningstabell hela provet 5 april 2025 (PDF)
- UHR: fördelningstabell hela provet 20 oktober 2024 (PDF)
- Studera.nu: Förstå och använd ditt resultat (giltighet)
- UHR: Antagningsstatistik (HP-gränser per program)
Senast granskad oktober 2026. Antagningstats är inte en del av UHR; vid skillnader gäller UHR:s och studera.nu:s uppgifter. Programgränserna kommer från UHR:s antagningsstatistik HT 2026, efter urval 2. Hittar du ett fel? Hör av dig.