3D-CAD grundkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3QF9
VT 2026urval 2 · HDA-V3PJY
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 820
- 130 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 331
- Sökande per plats
- 8,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 757
- 186 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 280
- Sökande per plats
- 9,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,21 | 18,91 | −1,3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,15 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,9 | 19,34 | −0,56 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2024 | – | – |
| HT 2024 | 16,72 | 16,77 |
| VT 2025 | 18,28 | 18,60 |
| HT 2025 | 19,20 | 17,50 |
| VT 2026 | 19,79 | 18,90 |
| HT 2026 | 18,91 | 19,34 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | 0,75 |
| VT 2025 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2024 | 23 | 2 |
| HT 2024 | 638 | 126 |
| VT 2025 | 426 | 98 |
| HT 2025 | 540 | 94 |
| VT 2026 | 757 | 186 |
| HT 2026 | 820 | 130 |
Om kursen
Kursen inleds med en grundläggande genomgång av tillämpningsområden för CAD som konstruktionsverktyg varefter grunderna inom relevant ritteknik gås igenom. Efter detta demonstreras det övergripande användargränssnittet i det CAD-program som används i kursen. I nästa steg förklaras de olika grundläggande verktyg som behövs för att utföra modellering och ritningsframtagning. Arbetet med programvaran innefattar modellering av enskilda detaljer och hopmontering av desamma.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Maskinteknik vid Högskolan Dalarna
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
HDA-H3QF9 · nationell antagning
820 sökande, 130 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,21 | 57 | 18,91 | 57 | 251 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,9 | 8 | 19,34 | 8 | 70 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 34 | 1,15 | 34 | 80 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 40 |
HDA-H3QFB · nationell antagning
700 sökande, 152 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,5 | 57 | 19,53 | 57 | 240 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 8 | 19,62 | 8 | 60 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 34 | 1,15 | 34 | 92 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 35 |
HDA-H3QF8 · nationell antagning
1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3PJY
HDA-V3PJY · nationell antagning
757 sökande, 186 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,5 | 50 | 19,79 | 45 | 223 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,68 | 8 | 18,9 | 7 | 65 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 31 | 1,10 | 27 | 88 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
Vanliga frågor om 3D-CAD grundkurs
Vad krävdes för att komma in på 3D-CAD grundkurs vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,91, HP 1,15 och BII 19,34. VT 2026: BI 19,79, HP 1,10 och BII 18,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till 3D-CAD grundkurs vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 820 personer, varav 130 i första hand. 100 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för 3D-CAD grundkurs vid Högskolan Dalarna?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,91 HT 2026 mot 19,2 HT 2025. Sökande: 820 mot 540.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(387)
- Män53 %(433)
- 24 år eller yngre32 %260
- 25–34 år37 %307
- 35 år eller äldre31 %253
Anmälningskod HDA-H3QF9. Källa: UHR.