Arbetsmiljö och organisation
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-10666
VT 2026urval 2 · LTU-40593
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 918 sökande hittills (78 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 646
- 69 i första hand
- Antagna
- 220
- urval 2
- Reserver
- 393
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 743
- 64 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 673
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,14 | 15,6 | −1,54 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 17,07 | 16,25 | −0,82 |
| Antagna totalt | 260 | 220 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 18,02 | 18,50 |
| HT 2021 | 17,98 | 18,94 |
| HT 2022 | 17,86 | 18,70 |
| HT 2023 | 17,46 | 17,95 |
| HT 2024 | 17,32 | 17,44 |
| HT 2025 | 14,30 | 15,54 |
| VT 2026 | 18,49 | 18,75 |
| HT 2026 | 15,60 | 16,25 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 809 | 73 |
| HT 2021 | 738 | 58 |
| HT 2022 | 755 | 72 |
| HT 2023 | 654 | 65 |
| HT 2024 | 584 | 58 |
| HT 2025 | 576 | 63 |
| VT 2026 | 743 | 64 |
| HT 2026 | 646 | 69 |
Om kursen
Efter att ha avslutat denna kurs kommer du att ha kunskap och kompetens för att kunna utveckla säkra och friska arbetsplatser som bidrar till ökad kvalité.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Vid undervisningsspråk engelska krävs goda kunskaper i engelska motsvarande Engelska 6/nivå 2.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Arbetsvetenskap och ergonomi vid Luleå tekniska universitet
- Ergonomi och arbetsorganisationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,9
- ArbetsmiljöledningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla kurser i Arbetsvetenskap och ergonomi vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-10666
LTU-10666 · nationell antagning
646 sökande, 69 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,14 | 145 | 15,6 | 124 | 97 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,07 | 25 | 16,25 | 22 | 54 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 86 | Alla antogs | 71 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 14 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 261 |
VT 2026: anmälningskod LTU-40593
LTU-40593 · nationell antagning
743 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,45 | 71 | 18,49 | 70 | 238 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,06 | 11 | 18,75 | 12 | 78 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 41 | 0,65 | 41 | 45 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 17 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 388 |
Vanliga frågor om Arbetsmiljö och organisation
Vad krävdes för att komma in på Arbetsmiljö och organisation vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,6, alla behöriga antogs i HP och BII 16,25. VT 2026: BI 18,49, HP 0,65 och BII 18,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Arbetsmiljö och organisation vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 646 personer, varav 69 i första hand. 220 antogs, alltså 2,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 918 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Arbetsmiljö och organisation vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,6 HT 2026 mot 14,3 HT 2025. Sökande: 646 mot 576.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(548)
- Män15 %(98)
- 24 år eller yngre24 %155
- 25–34 år32 %208
- 35 år eller äldre44 %283
Anmälningskod LTU-10666. Källa: UHR.