Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilder
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · MIU-K2530
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 374
- 50 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 208
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,83 | 20,8 | −0,03 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,95 | 19,72 | −0,23 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2021 | 17,71 | 18,55 |
| VT 2022 | 19,32 | 18,49 |
| VT 2023 | 19,30 | 19,76 |
| VT 2024 | 17,44 | 17,15 |
| VT 2025 | 19,60 | 21,21 |
| VT 2026 | 20,80 | 19,72 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | 0,65 |
| VT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2021 | 373 | 58 |
| VT 2022 | 416 | 62 |
| VT 2023 | 374 | 48 |
| VT 2024 | 296 | 32 |
| VT 2025 | 278 | 29 |
| VT 2026 | 374 | 50 |
Om kursen
Storytelling med text och bild är en kurs för dig som vill bli bättre på att skriva och bildsätta spännande berättelser. Kursen inleds med föreläsningar om ämnesval och research samt om bildkomposition och bildberättande. Den avslutande delen av kursen ägnas till att du skriver ett längre reportage med tillhörande bilder.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Journalistik vid Mittuniversitetet
- Journalistik GR (A), Skriva för webbenBI19,26HP0,60Sökande/plats3,8
- Bildjournalistik GR (A), Virala videor och sociala trenderBI19,72HP0,80Sökande/plats4,8
- Journalistik GR (A), Podcast, berättande och produktionBI19,30HP0,45Sökande/plats3,6
- Journalistik GR (A), Video för sociala medierBI18,60HPAlla antogsSökande/plats3,4
- Bildjournalistik GR (A), Att berätta med bilderBI19,69HP0,80Sökande/plats4,0
- Bildjournalistik GR (A), Minidokumentär och videoproduktionBI19,08HP0,50Sökande/plats3,1
- Journalistik GR (A), Journalistisk redigering och layoutBI16,59HP0,65Sökande/plats3,5
- Journalistik GR (A), Juridik för journalisterBI21,66HP1,60Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod MIU-K2530
MIU-K2530 · nationell antagning
374 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,83 | 21 | 20,8 | 14 | 106 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,95 | 3 | 19,72 | 2 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 24 | 0,80 | 17 | 15 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 24 | 165 | 18 | 103 |
| PGPR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 27 | Alla antogs | 28 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 88 |
Vanliga frågor om Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilder
Vad krävdes för att komma in på Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilder vid Mittuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,8, HP 0,80 och BII 19,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilder vid Mittuniversitetet?
VT 2026 sökte 374 personer, varav 50 i första hand. 80 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Bildjournalistik GR (A), Storytelling med text och bilder vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,8 VT 2026 mot 19,6 VT 2025. Sökande: 374 mot 278.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor86 %(320)
- Män14 %(54)
- 24 år eller yngre18 %69
- 25–34 år31 %115
- 35 år eller äldre51 %190
Anmälningskod MIU-K2530. Källa: UHR.