Civilrätt C
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-29068
VT 2026urval 2 · SU-29008
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PGIU (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 251 sökande hittills (233 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 281
- 247 i första hand
- Antagna
- 272
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1
- Låg konkurrens
- Sökande VT 2026
- 251
- 224 i första hand
- Antagna
- 235
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,1
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PGIU | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 274 | 272 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 259 | 218 |
| VT 2018 | 211 | 193 |
| HT 2018 | 223 | 194 |
| VT 2019 | 202 | 174 |
| HT 2019 | 208 | 184 |
| VT 2020 | 207 | 181 |
| HT 2020 | 222 | 195 |
| VT 2021 | 211 | 194 |
| HT 2021 | 230 | 208 |
| VT 2022 | 193 | 178 |
| HT 2022 | 212 | 187 |
| VT 2023 | 256 | 233 |
| HT 2023 | 249 | 225 |
| VT 2024 | 243 | 217 |
| HT 2024 | 279 | 238 |
| VT 2025 | 218 | 200 |
| HT 2025 | 266 | 236 |
| VT 2026 | 251 | 224 |
| HT 2026 | 281 | 247 |
Om kursen
- Omfattning
- 10,5 högskolepoäng
- Behörighet
- För tillträde till undervisning och examination krävs godkänt resultat i de kurser som ingår i första terminen (Juridisk introduktionskurs, Europarätt och Statsrätt) samt godkänt resultat i Civilrätt A
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI20,21HP1,25Sökande/plats10,6
- Arbetslivets juridik IBI19,50HP1,00Sökande/plats10,7
- Grundkurs i handelsrätt: Juridisk översiktskursBI19,63HP1,20Sökande/plats5,1
- Grundkurs i handelsrätt: Beskattningsrätt I (distans)BI–HP–Sökande/plats3,9
- Offentlig upphandlingBI–HP–Sökande/plats4,9
- Affärsjuridik för företagsekonomerBI–HP–Sökande/plats7,5
- Civilrätt DBI–HP–Sökande/plats1,1
- RättsinformatikBI–HP–Sökande/plats1,0
Alla kurser i Juridik och rättsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-29068
SU-29068 · nationell antagning
281 sökande, 247 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 274 | Alla antogs | 272 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-29008
SU-29008 · nationell antagning
251 sökande, 224 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PGIU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 246 | Alla antogs | 235 | 0 |
Vanliga frågor om Civilrätt C
Vad krävdes för att komma in på Civilrätt C vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGIU. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilrätt C vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 281 personer, varav 247 i första hand. 272 antogs, alltså 1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 251 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(167)
- Män41 %(114)
- 24 år eller yngre83 %234
- 25–34 år12 %33
- 35 år eller äldre5 %14
Anmälningskod SU-29068. Källa: UHR.