Dokumentärt berättande
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-62030
VT 2026urval 2 · MAU-62010
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 310
- 41 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 65
- Sökande per plats
- 3,4
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 261
- 40 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 72
- Sökande per plats
- 2,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,5 | 14,76 | −2,74 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 17,92 | 16,84 | −1,08 |
| Antagna totalt | 120 | 90 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 17,46 | 16,40 |
| VT 2022 | 15,50 | 17,09 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | 14,11 | 14,35 |
| HT 2025 | 15,57 | 14,64 |
| VT 2026 | Alla antogs | 11,99 |
| HT 2026 | 14,76 | 16,84 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 0,75 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 308 | 27 |
| VT 2022 | 299 | 28 |
| HT 2022 | 221 | 19 |
| VT 2023 | 238 | 36 |
| HT 2023 | 172 | 16 |
| VT 2024 | 239 | 25 |
| HT 2024 | 217 | 25 |
| VT 2025 | 315 | 45 |
| HT 2025 | 260 | 31 |
| VT 2026 | 261 | 40 |
| HT 2026 | 310 | 41 |
Om kursen
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Fler kurser i Medieproduktion vid Malmö universitet
- Grafisk design och medieproduktion grundkursBI20,20HP1,05Sökande/plats9,6
- Den fotografiska bildenBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Serieteckning och visuellt berättandeBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Medieproduktion - Rörlig bildBI–HP–Sökande/plats2,0
- The Video Essay as Contemporary MediaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,8
- Grafisk design och medieproduktion fortsättningskursBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-62030
MAU-62030 · nationell antagning
310 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,5 | 71 | 14,76 | 62 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,92 | 5 | 16,84 | 5 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 41 | Alla antogs | 21 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 48 |
VT 2026: anmälningskod MAU-62010
MAU-62010 · nationell antagning
261 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,11 | 56 | Alla antogs | 52 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,45 | 8 | 11,99 | 12 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,35 | 35 | Alla antogs | 21 | 0 |
| HPPRG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 67 |
Vanliga frågor om Dokumentärt berättande
Vad krävdes för att komma in på Dokumentärt berättande vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,76, alla behöriga antogs i HP och BII 16,84. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, alla behöriga antogs i HP och BII 11,99. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Dokumentärt berättande vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 310 personer, varav 41 i första hand. 90 antogs, alltså 3,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Dokumentärt berättande vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,76 HT 2026 mot 15,57 HT 2025. Sökande: 310 mot 260.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(219)
- Män29 %(91)
- 24 år eller yngre30 %92
- 25–34 år41 %127
- 35 år eller äldre29 %91
Anmälningskod MAU-62030. Källa: UHR.