Finansiella marknader och penningpolitik
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HDA-V3PDG
Söktryck just nu, VT 2027: 306 sökande hittills (13 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 208
- 9 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 79
- Sökande per plats
- 13,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,53 | 20,21 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,15 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 19,9 | 19,9 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 15 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | 17,81 | 17,72 |
| VT 2026 | 20,21 | 19,90 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 185 | 6 |
| VT 2026 | 208 | 9 |
Om kursen
Kursen behandlar den finansiella marknadens roll i samhällsekonomin, utlandsberoendet och dess effekter för de finansiella marknaderna för en liten öppen ekonomi. Vidare beskrivs den korta och långa räntebildningen, samt en analys av transmissionsmekanismen, centralbankers reaktionsfunktioner och effekterna av deras penningpolitiska åtgärder. Kursen består av två moduler. I den första modulen tillämpas begrepp och teorier på den finansiella marknaden.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Fler kurser i Nationalekonomi vid Högskolan Dalarna
- Finansiella marknader och penningpolitikBI–HP–Sökande/plats1,1
- Finansiell ekonomiBI–HP–Sökande/plats11,0
- Statistik för ekonomerBI20,03HP1,20Sökande/plats17,2
- Internationell ekonomiBI19,42HP1,05Sökande/plats8,0
- Makroekonomi, introduktionBI20,40HP1,35Sökande/plats16,5
- Mikroekonomi, introduktionBI20,09HP1,20Sökande/plats15,0
- Grundläggande samhällsekonomiBI–HP–Sökande/plats1,1
- Samhällsekonomi för god hälsa, distansBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,0
Alla urvalsgrupper
VT 2026: 2 anmälningskoder
HDA-V3PDG · nationell antagning
208 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,53 | 10 | 20,21 | 8 | 53 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,9 | 3 | 19,9 | 2 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 7 | 1,15 | 5 | 25 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
HDA-V3NTP · nationell antagning
25 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 22 | 0 |
Vanliga frågor om Finansiella marknader och penningpolitik
Vad krävdes för att komma in på Finansiella marknader och penningpolitik vid Högskolan Dalarna VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,21, HP 1,15 och BII 19,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Finansiella marknader och penningpolitik vid Högskolan Dalarna?
VT 2026 sökte 208 personer, varav 9 i första hand. 15 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 306 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Finansiella marknader och penningpolitik vid Högskolan Dalarna?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,21 VT 2026 mot 17,81 VT 2025. Sökande: 208 mot 185.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor47 %(97)
- Män53 %(111)
- 24 år eller yngre36 %74
- 25–34 år35 %73
- 35 år eller äldre29 %61
Anmälningskod HDA-V3PDG. Källa: UHR.