Förändringsledning I G1N
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HS-11205
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 518
- 119 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 223
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,41 | 17,37 | −1,04 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,64 | 17,72 | −0,92 |
| Antagna totalt | 200 | 150 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,18 | 17,21 |
| HT 2019 | 18,10 | 18,33 |
| VT 2020 | 16,50 | 16,81 |
| VT 2021 | 13,56 | 13,13 |
| VT 2023 | 12,82 | 12,68 |
| VT 2025 | 16,33 | 17,91 |
| HT 2025 | 17,08 | 17,57 |
| VT 2026 | 17,37 | 17,72 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 741 | 115 |
| HT 2019 | 485 | 122 |
| VT 2020 | 395 | 88 |
| VT 2021 | 323 | 54 |
| VT 2023 | 426 | 76 |
| VT 2025 | 462 | 100 |
| HT 2025 | 595 | 121 |
| VT 2026 | 518 | 119 |
Fler kurser i Företagsekonomi vid Högskolan i Skövde
- Ledning och organisering I G1NBI15,32HPAlla antogsSökande/plats3,5
- Ekonomi, entreprenörskap och marknadsföring G1NBI18,14HP0,75Sökande/plats6,7
- Introduktion till digital marknadsföring G1NBI15,40HPAlla antogsSökande/plats2,3
- Förändringsledning II G1FBI–HP–Sökande/plats2,6
- Introduktion till digital marknadsföring G1NBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,1
- Ledarskap och chefsarbete G2FBI–HP–Sökande/plats–
- Entreprenörskap som nyföretagande G1NBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,2
- Projektledning G1NBI12,79HPAlla antogsSökande/plats2,4
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HS-11205
HS-11205 · nationell antagning
518 sökande, 119 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3,5 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,41 | 112 | 17,37 | 92 | 109 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,64 | 19 | 17,72 | 16 | 48 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 66 | Alla antogs | 40 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 26 |
| SA Sen anmälan | – | – | Ingen antogs | 0 | 73 |
Vanliga frågor om Förändringsledning I G1N
Vad krävdes för att komma in på Förändringsledning I G1N vid Högskolan i Skövde VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,37, alla behöriga antogs i HP och BII 17,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Förändringsledning I G1N vid Högskolan i Skövde?
VT 2026 sökte 518 personer, varav 119 i första hand. 150 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Förändringsledning I G1N vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,37 VT 2026 mot 16,33 VT 2025. Sökande: 518 mot 462.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor79 %(409)
- Män21 %(109)
- 24 år eller yngre7 %37
- 25–34 år17 %87
- 35 år eller äldre76 %394
Anmälningskod HS-11205. Källa: UHR.