Företaget och miljökraven
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LTU-30102
Söktryck just nu, VT 2027: 241 sökande hittills (43 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 230
- 44 i första hand
- Antagna
- 62
- urval 2
- Reserver
- 145
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,18 | 18,39 | +0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,4 | 17,4 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 62 | −38 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2018 | 17,02 | 17,32 |
| VT 2019 | 13,93 | 15,78 |
| VT 2020 | 13,27 | 14,40 |
| VT 2021 | 18,65 | 19,53 |
| VT 2022 | 17,27 | 17,95 |
| VT 2023 | 17,40 | 17,58 |
| VT 2025 | 17,48 | 18,18 |
| VT 2026 | 18,39 | 17,40 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2018 | 0,50 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2018 | 390 | 68 |
| VT 2019 | 322 | 69 |
| VT 2020 | 322 | 74 |
| VT 2021 | 329 | 58 |
| VT 2022 | 275 | 69 |
| VT 2023 | 264 | 58 |
| VT 2025 | 244 | 51 |
| VT 2026 | 230 | 44 |
Om kursen
Svensk miljölagstiftning ställer höga miljökrav på alla typer av verksamheter. I kursen tittar vi på hur viktiga moment i miljölagstiftningen ska tolkas och praktiskt kan tillämpas i ett företag.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Fler kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Luleå tekniska universitet
- Corporate Social Responsibility, CSRBI18,43HP0,60Sökande/plats4,5
- Introduktion till LeanBI18,30HP0,85Sökande/plats5,3
- Kvalitetsutveckling - värderingar, arbetssätt och verktyg: GrundkursBI19,13HP0,80Sökande/plats8,3
- Kvalitet och hållbarhet i organisationerBI16,52HPAlla antogsSökande/plats3,4
- MiljöledningBI–HP–Sökande/plats2,1
- Miljö- och kvalitetsrevisionBI–HP–Sökande/plats2,7
- Projekt inom Corporate Social Responsibility (CSR)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Examensarbete i industriell ekonomi, operations management, civilingenjörBI–HP–Sökande/plats1,2
Alla kurser i Industriell ekonomi och organisation vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LTU-30102
LTU-30102 · nationell antagning
230 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AM Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,18 | 55 | 18,39 | 33 | 51 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,4 | 8 | 17,4 | 7 | 18 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 31 | 0,75 | 18 | 13 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| ÖSP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 80 |
Vanliga frågor om Företaget och miljökraven
Vad krävdes för att komma in på Företaget och miljökraven vid Luleå tekniska universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,39, HP 0,75 och BII 17,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företaget och miljökraven vid Luleå tekniska universitet?
VT 2026 sökte 230 personer, varav 44 i första hand. 62 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 241 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Företaget och miljökraven vid Luleå tekniska universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,39 VT 2026 mot 17,48 VT 2025. Sökande: 230 mot 244.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor83 %(191)
- Män17 %(39)
- 24 år eller yngre14 %32
- 25–34 år46 %106
- 35 år eller äldre40 %92
Anmälningskod LTU-30102. Källa: UHR.