Företagsekonomi 1
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-80005
VT 2026urval 2 · GU-80008
Söktryck just nu, VT 2027: 823 sökande hittills (206 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 090
- 178 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 342
- Sökande per plats
- 16,8
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 858
- 235 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 205
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,56 | 20,1 | −0,46 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,30 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,7 | 21,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 65 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,79 | 20,48 |
| VT 2011 | 16,70 | 17,54 |
| HT 2011 | 19,40 | 18,68 |
| VT 2012 | 18,00 | 17,95 |
| HT 2012 | 19,68 | 20,23 |
| VT 2013 | 18,65 | 19,37 |
| HT 2013 | 19,40 | 19,70 |
| VT 2014 | 18,95 | 19,52 |
| HT 2014 | 19,25 | 19,70 |
| VT 2015 | 18,80 | 18,60 |
| HT 2015 | 20,00 | 20,04 |
| VT 2016 | 17,40 | 18,13 |
| HT 2016 | 18,60 | 17,40 |
| VT 2017 | 17,71 | 16,95 |
| HT 2017 | 17,95 | 16,65 |
| VT 2018 | 17,80 | 17,34 |
| HT 2018 | 16,89 | 17,33 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 20,49 | 19,30 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 18,49 | 18,73 |
| VT 2021 | 15,20 | 15,28 |
| HT 2021 | 18,20 | 19,11 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 16,76 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 18,07 | 18,01 |
| VT 2025 | 16,46 | 17,05 |
| HT 2025 | 18,79 | 19,74 |
| VT 2026 | 18,59 | 18,70 |
| HT 2026 | 20,10 | 21,70 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | Alla antogs |
| HT 2008 | 0,80 |
| VT 2009 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,10 |
| VT 2010 | 0,50 |
| HT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 0,50 |
| HT 2011 | 1,20 |
| VT 2012 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,20 |
| VT 2013 | 0,95 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,20 |
| VT 2015 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,90 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,70 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 1,10 |
| VT 2026 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 943 | 263 |
| VT 2009 | 695 | 273 |
| HT 2009 | 1 329 | 373 |
| VT 2010 | 997 | 337 |
| HT 2010 | 1 244 | 310 |
| VT 2011 | 842 | 293 |
| HT 2011 | 1 230 | 280 |
| VT 2012 | 887 | 312 |
| HT 2012 | 1 255 | 284 |
| VT 2013 | 996 | 279 |
| HT 2013 | 1 501 | 349 |
| VT 2014 | 1 115 | 327 |
| HT 2014 | 1 506 | 313 |
| VT 2015 | 1 132 | 287 |
| HT 2015 | 1 512 | 286 |
| VT 2016 | 973 | 216 |
| HT 2016 | 1 187 | 203 |
| VT 2017 | 801 | 192 |
| HT 2017 | 989 | 174 |
| VT 2018 | 719 | 190 |
| HT 2018 | 915 | 165 |
| VT 2019 | 568 | 167 |
| HT 2019 | 772 | 161 |
| VT 2020 | 502 | 184 |
| HT 2020 | 1 108 | 253 |
| VT 2021 | 685 | 176 |
| HT 2021 | 884 | 171 |
| VT 2022 | 525 | 158 |
| HT 2022 | 581 | 93 |
| VT 2023 | 438 | 127 |
| HT 2023 | 647 | 134 |
| VT 2024 | 488 | 170 |
| HT 2024 | 779 | 143 |
| VT 2025 | 639 | 192 |
| HT 2025 | 905 | 154 |
| VT 2026 | 858 | 235 |
| HT 2026 | 1 090 | 178 |
Om kursen
Företagsekonomi 1 består av fyra kurser: Organisation och ledarskap 7,5 hp Marknadsföring 7,5 hp Externredovisning 7,5 hp Ekonomistyrning 7,5 hp Kursen Organisation och ledarskap består av två delar. Den första fokuserar på grundläggande begrepp och perspektiv inom organisation och ledning. I den andra delen analyseras vardagspraktiken med hjälp av de begrepp som togs upp i del ett. Undervisningen består av föreläsningar och seminarier där kopplingen mellan teori och praktik diskuteras.
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6 och Matematik 3b eller 3c och Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i ämnet vid Göteborgs universitet
- Kurspaket: Företagsekonomi 1 och 2BI20,16HP1,25Sökande/plats13,1
- Nationalekonomi: GrundläggandeBI18,69HP1,15Sökande/plats4,4
- Grund- och fortsättningskurs i kriminologiBI19,95HP1,00Sökande/plats13,7
- Ekonomisk historia: grundtermin, distansBI17,97HP0,45Sökande/plats4,3
- Statistik: Grundkurser 1BI17,45HP1,00Sökande/plats2,8
- Statsvetenskap: KärnkurspaketBI21,35HP–Sökande/plats–
- Ekonomisk historia: grundterminBI16,20HP0,70Sökande/plats3,9
- Företagsekonomi 2BI–HP–Sökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
GU-80005 · nationell antagning
1 090 sökande, 178 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 23 | 158 | 22 | 172 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,56 | 21 | 20,1 | 19 | 268 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,7 | 3 | 21,7 | 3 | 86 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 23 | 1,30 | 21 | 290 |
GU-80044 · nationell antagning
101 sökande, 89 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 87 | Alla antogs | 83 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
GU-80008 · nationell antagning
858 sökande, 235 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 161 | 43 | 53 | 43 | 87 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,3 | 38 | 18,59 | 38 | 156 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,6 | 6 | 18,7 | 6 | 50 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 43 | 1,05 | 43 | 167 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
GU-80036 · nationell antagning
7 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 6 | 0 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi 1
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi 1 vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,1, HP 1,30 och BII 21,7. VT 2026: BI 18,59, HP 1,05 och BII 18,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi 1 vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 090 personer, varav 178 i första hand. 65 antogs, alltså 16,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 823 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi 1 vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,1 HT 2026 mot 18,79 HT 2025. Sökande: 1 090 mot 905.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(518)
- Män52 %(572)
- 24 år eller yngre81 %884
- 25–34 år14 %156
- 35 år eller äldre5 %50
Anmälningskod GU-80005. Källa: UHR.